A lakberendezés kulcsszerepet játszik abban, hogy otthonossá tedd a lakásodat. Egy nappali dekorálásához azonban a stílusérzék mellett egy kis tudatosság is kell. Egyszerűnek tűnik, ugye? Viszont könnyen át lehet esni a ló túloldalára, ha csak felhalmozzuk a rengeteg dekorelemet és nem ízlésesen és odafigyelve válasszuk ki például az otthonunk domináns színeit. Ezek a lakberendezési hibák akár rá is rakhatják a bélyegét az egyes helyiségek hangulatára. Tedd igazán esztétikussá és praktikussá az otthonod. A rengeteg fölösleges és össze-vissza dekorációkat és meggondolatlan színválasztásokat pedig felejtsd el és találd meg a harmonikus dekorelemeket, amik igazán a Te stílusod!
A szobák és a bútorok stílusának kiválasztása nagyon izgalmas része az otthon megalkotásának. A fészekrakás során Ti alakítjátok ki közösen az otthonotok stílusát és egy teljesen új, egyedi világ bontakozik ki a négy fal között.
Fontos ugyanakkor odafigyelnetek arra, hogy megállapodjatok egy stílusban és azt a lakberendezési irányzatot kövessétek a teljes fészekrakási folyamat során, mint amit először választottatok. Ne halmozzatok egymásra túl sok stílust, hiszen annak inkább káosz hangulata van, mint harmonikus. Nem érdemes tehát indusztriális és minimalista, vagy éppen klasszikus és mediterrán elemeket keverni.
Ne kövesd el azt a hibát, hogy túl alacsony fényerejű lámpákat használsz! A világítás, több mint az érzékelésnek egy eleme, befolyásolja azt, hogy milyen hangulata van egy helyiségnek. A túl gyenge világítással tompa és kellemetlen hangulatot teremtünk, amellett, hogy tényleg megnehezítjük a látást a helyiségekben. A sötét és gyenge fény bezártság érzetet kelt, főleg, ha nincsenek másodlagos fényforrások a helyiségben.
Azt, hogy milyen fényerősségű lámpát választasz a helyiségekbe, könnyen meghatározhatod. A fényerősség, a lumen, amelyből kb. 1 négyzetméternyi területhez 100-150 egységnyi kell. Tehát, egy 20 négyzetméteres helyiséghez egy 2000 és 3000 lumen közötti fényerősségű lámpára lesz szükség.
Találkozhattál már Te is olyan helyzettel, amikor egy alapvetően praktikus eszköz, valamilyen esztétikai megfontolásból nem úgy működött, ahogyan azt vártad volna, vagy egyáltalán nem működött. A sajtreszelőktől elkezdve, sminktükrökön át, bárhol találkozhatunk ezzel a problémával.
Ha eddig a design miatt feláldoztad a praktikumot, akkor itt az ideje, hogy szelektálj. Ha kisebb terek berendezése a feladat, különösen oda kell figyelni, hogy mekkora helyet vesz el egy-egy elem a térből és hogy mennyire hasznos. Mérlegelj és csak olyan bútorokat vegyél meg, amik elsősorban praktikusak.
A Ti otthonotok sem egy semleges szálló! A szálloda hangulatot ne vigyétek be az otthonotokba, hiszen az otthonotok különleges és egyedi, nincsen még egy ugyanolyan. Ha csak divatos és „tömeg” elemekkel rendezitek be a helyiségeket, akkor személytelen és rideg lesz az otthonotok.
Bátran merjétek ezért úgy alakítani a helyiségeket, hogy azok tükrözzék a családi idillt és a Ti stílusokat. Merjetek kirakni személyes tárgyakat és képeket, fényképeket, emlékeket, amelyekkel dekorálhatjátok az üres falakat és tereket.
A legtöbb házban mindig találhatunk egy-két olyan helyiséget, sarkot vagy falat, amivel nem tudunk mit kezdeni. Nem illeszkedik egy meglévő bútor sem oda és kihasználatlanul ott van. Az üres terek egyáltalán nem teszik otthonossá a házat, sőt hamar elhanyagolttá is válnak, ezért mindenképpen kezdjünk velük valamit.
Gondolkozz kreatívan! Egy fal esztétikus és praktikus megjelenése, akár egyedi rusztikus falfestéssel és egy polcrendszerrel szuperül megoldható, hiszen Ti is egyszerűen elkészíthetitek egy pár óra alatt. Másik izgalmas módja a terek újragondolásának a kreatív berendezés. Gondoljátok át, hogy milyen terekre lenne szükségetek és valósítsátok meg! Készítsetek pihenősarkot egy barátságos fotellel és kisasztallal vagy készítsetek kreatívsarkot, ahol az egész család jól szórakozhat!
Az arányok nem megfelelő használatába az egyik legkönnyebb elbukni, mivel túl nagy vagy túl kicsi bútorok esetén a szoba arányai eltorzulhatnak. A legtöbb helyiséget általában túl kicsinek érezzük és ezért tágítani szeretnénk a bútorok segítségével. Becsaphatjuk magunkat azzal, hogy kis szobába nagy bútorokat helyezünk, de ez nem teljesen így működik.
Fontos, hogy a bútorok illeszkedjenek a tér méretéhez viszont csak azok a bútorok legyenek nagyobbak a szobához képest, amik tényleg több teret igényelnek, például egy franciaágy, vagy egy ruhás szekrény. De még azoknak sem kell, teljes méretűeknek lenniük, játszhatunk például a hosszú, de kevésbé mély bútorokkal is akár.
Bár a mintás anyagok és tapéták izgalmasak lehetnek, ha túl sokféle mintát használunk, az zavaróvá válhat. Mivel sok inger ér bennünket a sok minta nézése közben egyáltalán nem pihentető a szemnek és túlzsúfolt és szűkös érzetet keltenek. Ha túl is pakoljuk az adott teret a mintázat miatt még drasztikusabban kihangsúlyozza a zsúfoltságot.
Ha szeretnéd elkerülni azt, hogy túl sok legyen a zavaró minta az otthonodban, akkor használd őket megfelelő arányban. Ez nem azt jelenti, hogy az erős és karakteres mintákat nem használhatod! A lényeg, hogy csak ízlésesen és esztétikusan, a megfelelő színpalettával és bútormennyiséggel párosítva hangsúlyozd ki őket.
Ha rossz az elrendezés kaotikussá válhat a tér. A nem megfelelő bútorelrendezés egy idő után bosszantó és fölösleges utakat megtenni pedig nem éppen szerencsés a saját otthonunkban. A mozgás akadályoztatása is komoly hiba lehet.
Ne ess abba a lakberendezési hibába, hogy minden bútort a fal mellé tolsz! Nagyon unalmas elrendezés és szűk érzetet ad a szobának, ha minden bútor a falnál van. Figyelj arra is, hogy ne akadályozza a közlekedést se az elrendezés, mivel forgalmas helyeken nagyon zavaró lehet. A legegyszerűbb és egyértelműbb elrendezés általában a legjobb, ezért érdemes azt választani.
Ha költöztél már valamikor, akkor szembesültél már azzal, hogy mennyi holmija lehet egy embernek. Ha a lakásod éppen egy ilyen helyzetet idéz fel benned, pedig nem költözöl, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy megszabadulj pár fölösleges dologtól. Nagyon nehéz rendet tartani a túl sok dekoráció és bútor között.
Összefoglalva, a lakberendezés során számos apró hibát elkövethetsz, amik negatívan befolyásolhatják otthonod hangulatát és funkcionalitását. Fontos, hogy figyelmet fordíts a megfelelő arányokra, mintákra, anyagokra és elrendezésre, valamint, hogy a tér ne csak esztétikus, hanem praktikus is legyen. A személyes elemek hozzáadása, a világítás megfelelő megtervezése, valamint a funkcionális tárolóhelyek biztosítása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Te otthonod is valóban kellemes és igazán otthonos legyen.