júl 22., 2024.

A rusztikus fal, a rusztikus falfestés, a rusztikus hatású falfelületek munkafolyamatának titka: Antikolás, vakolás, glettelés

A rusztikus fal, a rusztikus falfestés, a rusztikus falfelületek titka

Az otthonod megújításának egyszerű módja, a falak festése. De miért is ne tehetnéd ezt kreatívan? A rusztikus stílusban megalkotott festés egyre népszerűbb nem csak külföldön, hanem már a hazai lakberendezésben is. Ha Te is unod a sima, és egyszínű falakat, akkor hadd mutassuk be Neked a rusztikus falfestést! A stílus tradicionális értékeket képvisel és bármilyen otthon szépségét kiemeli. Sokféleképpen meg tud jelenni az otthonodban ez a stílus, hiszen szinte minden területen, a művészetekben, lakberendezésben, divatban és sok más területen is befolyásolta a trendeket. Nézzük hát, hogy a rusztikus stílust hogyan tudod becsempészni az otthonodba!

Mit jelent a rusztikus stílus?

A rusztikus szó jelentése régies, természetes eredetű. Jellemzője a természetes anyagok, például fa, kő és fém használata, amelyek kopottas megjelenésükkel otthonos hangulatot árasztanak. Színei a természet közelségét idéző föld színek, mint a barna, a szürke és a zöld. Maga a stílus nem csak a falfelületek festésében egyre népszerűbb, hanem a divat és a lakberendezés más területein is keresett irányzat. Híres hotelek és elismert lakberendezési magazinok is előszeretettel használnak rusztikus stílusú elemeket, amelyek különleges és prémium érzetet keltenek.

Rusztikus falfelületek? Így érd el strukturált textúra esztétikai élményét!

Te is állandóan szépítgetni szeretnéd az otthonod? Kreatív módszerekkel képes vagy rusztikus hatást kelteni és érdekessé varázsolni a falakat is. Egy könnyű módszer arra, hogy újra életre keltsd a belső tereket az antikolás művészete. Lényege, hogy új dolgokat régies kinézettel ruházz fel. Egyre népszerűbb a lakberendezésben, hogy új bútorokat megkoptatnak, vagy újra gondolnak és kinézetükkel játszva régies stílusban újra alkotnak. Az antikolt felület sajátossága, hogy egyenetlen, néhol erősen, máshol kevésbé „rücskös”, egyenetlen. A reneszánszát élő technikával régies stílusú falfelületeket tudsz létre hozni, amelyek nem csak hogy jól fognak mutatni, de teljesen egyedi kinézete is lesz.

A rusztikus fal, a rusztikus falfestés, a rusztikus falfelületek titka

Hogyan antikolj glettel?

A fal rusztikus hatásának eléréséhez egy frissen előkészített falfelülettel kell dolgoznunk, ahol is a Te egyedi stílusod szerint alakíthatod ki az egyenetlen mintákat és felületeket. Ezt a hatást glett anyaggal és különleges ecsetekkel együtt tudod elérni. Nagyon egyszerű a feladatunk.

Gondoskodj a környezetről!

Először is, mielőtt belekezdenél a nagy munkába, gondoskodj a padló és a bútorok védelméről! A padló, a szőnyeg és a bútorok alapos takarófóliázása után tedd szabaddá azt a felületet, amivel dolgozni fogsz.

Tisztítsd meg a felületet!

Ha tapéta van a falon, távolítsd el és figyelj arra, hogy tiszta felületre kerüljön fel a glett. A polcokat és konnektorokat érdemes leszerelni, valamint maszkoló szalaggal jelöljük ki, hogy meddig szeretnénk a falfelülettel dolgozni. Egy seprű vagy porszívó segítségével szedjük le a port a fal felületéről

Jöhet a glett és az ecset!

Az egyenetlen hatást glettanyaggal tudod elérni. Léteznek durvább és finomabb textúrájú glettek, amikkel más és más hatást tudsz elérni. A felvitelre speciális glettvasat és egy durvább szálszerkezetű ecsetet használj! A kikevert glettanyagot a glettvassal vidd fel a falfelületre, majd az ecsettel kezdd el oda helyezni az az anyagot, ahol természetes hatást kelt. Az egész folyamat lényege, hogy kopott és különleges hatást keltsen a mintázat!

Fess bátran!

Ha megszáradt a glett, jöhet a festés! Nagyon fontos, hogy kizárólag lazúrral fess. Bármilyen színt keverhetsz a lazúrhoz viszont, ha igazán rusztikus hatásra vágysz, keverj hozzá arany árnyalatokat vagy barnát, amivel együtt különleges összképet kaphatsz. A lazúrt egy szivacs vagy egy rongy segítségével foltokban vagy egymást rétegezve vidd fel a falra. A második réteg lazúrt azonnal el kell kezdeni összedolgozni az első réteggel. A második szín legyen hangsúlyos, ha az első semlegesebb volt, így izgalmasabb megjelenést tudunk elérni. A teljes folyamat során fontos, hogy gyorsan dolgozz hiszen, ha megszárad a glett és a lazúr, utána már nem tudsz változtatni.

A rusztikus fal, a rusztikus falfestés, a rusztikus falfelületek titka

Egyedi 3D hatás kialakítása vágysz? Hozd létre dekorvakolattal!

A vakolat eredeti funkcióján túl dekorálásra is kiváló. Felhordása hasonló a glettanyaghoz, viszont színben és textúrában sokkal szélesebb a választék. A falaknak természetes, érdes, és patinás megjelenést adnak, igazi művészet. Száradási ideje hosszabb, kb 1 óra, így nagyobb felületeken is dolgozhatsz dekorvakolattal. A rusztikus hatás eléréséhez érdemes durvább szemcséjű, vastagabb rétegben felhordott vakolatot választani, amelyeket száradás után különböző technikával – például dörzsöléssel vagy kézi simítással – a Te stílusod szerint alakíthatsz ki. Az eredmény pedig egy természetes, organikus felület, amely visszaidézi a vidéki házak vagy régi épületek időtálló, nyers esztétikáját.

Érj el különböző textúrákat!

Ahhoz, hogy tényleg profi munkát tudj végezni és a végeredmény jól nézzen ki, próbálj ki több eszközt a glettelés során, és ne félj kreatívan bánni az eszközökkel!

Spatula és glettvas:

A különböző méretű és formájú spatulákkal egyedi mintákat és textúrákat lehet létrehozni, például egyenetlen, hullámos felületeket. Ezentúl, praktikus eszközök a glett formázásában és felrakásában.

Szivacsok:

A szivacsokkal való felhordás vagy finomítás lágyabb, természetesebb textúrát eredményez. Különböző szivacsok különböző mintákat adhatnak, például foltos, pöttyös hatást. Például apróbb foltokat tudunk létrehozni egy egységes felületen, ezzel izgalmasabbá téve a falakat.

Ecsetek:

Ha durvább felületeket szeretnél létrehozni, próbáld ki az ecsetet. A különböző típusú és szálszerkezetű ecsetekkel barázdált felületet tudsz létrehozni. Ezeknek az iránya és mélysége, intenzitása határozza meg a textúra jellegét. Ha nem szeretnél túlzásokba esni, akkor egy-egy ecsetvonással tedd érdekesebbé a felületet és ne félj határozott mozdulatokat használni!

Fogazott simítók:

A fogazott simítókkal egységes és szimmetrikus mintázatot tudsz belecsempészni, a művészi rusztikus elképzelésbe. Egyenes vagy görbe húzásokkal is feldobhatod a mintázatot és ha a glett még nem száradt meg, akkor akár fogazott simítóval is eltakarhatod az esetleges hibákat.

Hengerek:

Léteznek textúrált, dekor hengerek, amik mintát hagynak a glettben, és struktúrált hatást tudsz elérni. Például téglafal, vagy kőhatású hengerekkel egyszerű és esztétikus végeredményt érhetsz el. Sima kézi hengerrel is egyenetlen felületet hozhatsz létre, és természetes hatású lesz a felület.

Végszó

A reneszánszát élő stílus egyre népszerűbb, hiszen természetközeli hangulatot áraszt. A Te otthonodban is egyszerűen megvalósíthatóak a rusztikus stílusú elemek, mint például egy érdekes textúrájú fal. És hogyan? A takarófóliázás után és miután megtisztítottad a felületet jöhet a glett. A glettel dolgozz gyorsan vagy ha több időt szeretnél hagyni magadnak, akkor használj dekorvakolatot! Egy kis kreativitással és pár hasznos eszközzel pedig, akár Te is meg tudod valósítani a rusztikus életérzést! Érj el különböző textúrákat ecsetekkel, hengerekkel és spatulákkal, vagy használj dekorvakolatot az esztétikus végeredményért! Ha te is szeretnél kreatívkodni és unod a sima egységes falakat, akkor itt az idő a szobák újragondolására. Készíts rusztikus falakat pár ecsetvonással!