ápr 20., 2025.

Hirdetés

Beltéri falfestékek – Több, mint egy egyszerű építőanyag. Belsőépítészeti elem, amely a helység megfelelő harmóniájának fontos eleme.

Beltéri falfestékek 1

Fotó: Caparol

Milyen szempontok szerint válasszunk a különböző termékek között, ha tartósan szép és hosszantartó felületeket szeretnénk? Hogyan találjuk meg a számunkra és az adott helység számára a leginkább megfelelő falfestéket? Milyen különbségeket találunk az egyes termékek között?

A mai kor embere napjának kb 90%-át belterekben tölti, különböző típusú lakó-, munkahelyi– és nyilvános környezetben. Fontos, hogy ezekben a helységekben megfelelő legyen a komfortérzet, ahol az ott tartózkodó jól érzi magát és nyugodtan, stressztől mentesen pihenhet vagy dolgozhat. 

A különböző épületkoncepcióknál alkalmazott belsőépítészeti elemek feladata megalkotni azt a harmonikus egyensúlyt, amely biztosítja a megfelelő komfortérzetet. A beltéri falfestés mindig fontos részét képezte és képzi ennek a feladatnak. Nemcsak a színek és árnyalataik, hanem a felületek tisztíthatósága és fényességi fokozata, valamint az alkalmazott bevonat egészségre gyakorolt hatása. Mindezek együttese jelentős hatással van a teljesítőképességre, pihenésre és a feltöltődésre.

Az épületek építése vagy felújítása során számos munkafázis, számos különböző építőanyagtípus ismerete szükséges a megálmodott végeredmény eléréséhez. A munkafázisok előrehaladtával szembesülhetünk, hogy manapság már semmi sem olyan egyszerű, mint korábban. A mai kor anyagainak nem csak az egyre növekvő végfelhasználó és kivitelezői igényeket kell kielégíteniük, hanem meg kell felelniük a szigorodó törvényi követelményrendszereknek.  Emellett fontos kiemelni azokat a műszaki megoldásokat (mint, pl: korszerű led világítási technikák) amelyeknek köszönhetően még inkább előtérbe helyeződik a gondosabb termék- és rendszertípus megválasztása.

A megálmodott megjelenés megtervezésével párhuzamosan a kivitelezhetőségi, minőségi és fenntarthatósági szempontok is megjelennek. Ahhoz, hogy megfizethető munka- és élettereket lehessen kialakítani az épület teljes életciklusát hatékonyan kell megalkotni – a tervezéstől kezdve, a kivitelezésen át a használatig. Ennek szellemében az egészség és a design mellett az épülethelységek falfelületének műszaki megvalósítása (kivitelezése) is fontos prioritást élvez.

Összességében az elkészült épületfelületek meghatározzák azok funkcionális teljesítményét, mint például a belső tér emberi hangulatra gyakorolt hatását, a designt és az esztétikai minőséget. A színárnyalatok különböző szinteken tudják kibontakoztatni hatásukat. Befolyásolják a térérzékelésünket, hangulatot teremtenek és hatással vannak a lelkiállapotra. Emellett szimbolikus jelentéssel bírnak, illetve a választásban visszaköszön a tulajdonos értékrendje és személyisége. 

Hogyan ismerhető fel a jóminőségű falfesték? Milyen paramétereket kell figyelembe venni az adott felületnek megfelelő optimális termék kiválasztásakor?

Amikor megfogalmazódik az igény valamely belső tér festésére, széles termékválaszték közül választhatjuk ki a leginkább megfelelő falfestéket. A termékek magas minőséget ígérnek a legjobb festési eredmény és tartós minőség fenntartása mellett.

Mégis honnan lehet felismerni az adott feladatra leginkább megfelelő, számunkra legjobb falfestéket? Milyen minőségi jellemzők különböztetik meg a beltéri festékeket egymástól? 

Ahhoz, hogy két terméket valós szempontok szerint össze lehessen hasonlítani szükséges egy meghatározott vizsgálati rendszer, ami keretbe foglalja a követelményeket. A beltéri falfestékek esetében az MSZ EN 13300:2001 szabvány, ami 2001. november 1-jétől az emulziós festékekre és beltéri falak és mennyezetek vízbázisú bevonó anyagaira vonatkozó iparági standard. Az alkalmazási terület és a kötőanyag típusa szerinti osztályozás mellett a további vizsgált kritériumok:

  • nedves kopásállóság (moshatóság)
  • kontrasztarány (fedőképesség) 
  • fényesség
  • maximális szemcseméret 

Ezen vizsgálatok mindegyike egy termék jellemzésére szolgál. A prémium és / vagy szakipari gyártók termékei rendelkeznek ezen minősítésekkel, ami egy fontos különbség a DIY piacra koncentrált gyártók termékeihez viszonyítva. A kategóriák segítségével mindenki számára könnyen kiválaszthatóvá válik a megfelelő falfesték és eldönthető a termék valós minősége – fedőképesség, tisztíthatóság és az esztétikai megjelenés szempontjából. 

Beltéri falfestékek 2

Nedves dörzsálóság vizsgálata, Fotó: Caparol

Mit nevezünk moshatóságnak? Mitől válik moshatóvá a beltéri falfesték?

A hétköznapokban a moshatóság egy tág fogalom, hiszen függ a tisztítás módjától és a felület ellenállóképességétől. A beltéri falfestékeknél az MSZ EN 13300 szabvány valójában a felület ellenállóképességét, nedves kopásállóságát (dörzsállóságát) vizsgálja, nem pedig a könnyű tisztíthatóságát.

Egészen pontosan a szabvány értékeli a mechanikai kopás ellenállásának mértékét az ismételt tisztításokkal szemben. Az osztályba sorolás 1 és 5 között történik, ahol az 1-es kategória rendelkezik a legnagyobb nedves kopásállósággal. Másképpen az 1-es kategóriás termékek a vizsgálati periódus során a legkevesebb kopást mutatják a teszt periódus befejezését követően.

A gyártók előszeretettel alkalmazzák az egykori DIN 53 778 szabvány szerint besorolásokat is a könnyebb azonosítás végett. E szerint az 1-es kategória: „mosható és dörzsálló” | 2-es kategória: „dörzsálló” | 3-as kategória: „mosható” | 4-es és 5-ös kategória: nincs besorolás.

A német Caparol és a finn Tikkurilla prémium gyártók termékei között széles skálán találunk mosható és dörzsálló termékeket. Kiemelendő: a Caparol Samtex 7, SeidenLatex, Amphibolin és PremiumClean, valamint a Tikkkurila Joker, Feelings Extra Durable és az Optiva 5 termékek. 

Mindez azonban csak részinformációként szolgál a végfelhasználó számára. Valójában a kiválasztott beltéri falfesték valós felhasználási körülmények között mennyire könnyen és hatékonyan mosható (tisztítható) arra a termék fényességével együttesen lehet pontos választ adni. 

Fedőképesség valójában? Pontosan mi is a kontrasztarány?

A beltéri falfestékek másik fontos jellemzője a fedés. A fedőképesség jelentős hatással van a festési munkálatok idejére, illetve a munkavégzés okozta fizikai terhelésre és nem utolsósorban a kivitelezés anyagköltségére. 

A beltéri falfestékek négy lehetséges (1-4) osztályba sorolhatóak. Az 1. osztály a legmagasabb, 4. osztály a legalacsonyabb hatékonysággal rendelkezik. Az osztályozás figyelembe veszi a gyártók által meghatározott m2 /liter vagy m2 /kg anyagfelhasználási értéket is. Minél kisebb a kategória érték, a fehér festék annál nagyobb mértékben fedi le a vizsgált fekete tesztterületet. Másképpen a megszáradt fehér festék alatt mennyire látszik a vizsgálathoz lefestett fekete felület. Segítségével könnyedén összehasonlítható két különböző, ugyanazon osztályba tartozó festékbevonat. Az eredmény megmutatja, hogy melyik terméket lehet gazdaságosabban alkalmazni. Egyben választ ad arra a kérdésre, hogy melyik termékből mekkora mennyiség szükséges az adott festési feladat esetében.

A legnagyobb fedést (1. kategória) eredményező termék pl a Caparol Indeko-plus, CapaSilan vagy éppen az Extra beltéri falfestéke a különböző minőségi osztályokban és kiadósság mellett.

Beltéri falfestékek 3

3. kategória

Beltéri falfestékek 4

1. kategória

 

Helyes fényességi fok megválasztása. Esztétikai megjelenés vagy műszaki tartalom?

Sokan nem tulajdonítanak nagy figyelmet, pedig a falfestékek fényessége esztétikai és műszaki kérdésekre egyaránt megoldásként szolgál. A fényességi fok megállapítása a fény alapfelületről történő visszaverődése alapján történik, amely az emberi szem számára is könnyen érzékelhető. Az MSZ EN 13300 megkülönböztet: fényes, közepesen fényes, matt és tompa matt fényességi fokozatokat. A közepesen fényes kategória esetén megengedett a selyemfényű és selyemmatt kifejezés használata.

A fényesség vizuálisan jobban kiemeli a felületi struktúrákat és textúrákat, mint például dombornyomott és üvegszövet tapéták esetében. Emellett a fényesség jelentős hatással van a bevonat tisztíthatóságára. A fényességi fok növekedésével a tisztíthatóság is könnyebbé válik – egyszerűen a pórusokban nem tud megülni a szennyeződés. Emellett szorosan kapcsolódik, hogy a fényes termékeknek jobb a diffúzióval szembeni ellenállása (nehezebben veszi fel a felület a nedvességet). A legtöbb esetben kompromisszumokat szem elött tartva a fényesség és a tisztíthatóság tekintetében a Caparol Samtex 7 és a Tikkurila Optiva 5 ideális választás lehet. Könnyen tisztítható termékek, amelyek fényessége eleganciát és visszafogottságot sugall.

Beltéri falfestékek 5

Fotó: Caparol

Ennek ellenére matt festéktípusban is lehet könnyen és hatékony tisztítható terméket találni. Itt a könnyen szóra helyeződik a hangsúly. Az ilyen igényeket csak egyes gyártók prémium termékei képesek teljesíteni, mint pl.: a Caparol PremiumClean szennyeződéstaszító falfestéke.Összességében a nedves kopásállósággal együtt a fényességi fok add választ arra kérdésre, hogy a felület mennyire strapabíró, illetve a valós tisztítás könnyen vagy nehezebben végezhető el.

Ellenben minél fényesebb a felület, annál érzékenyebb a felületelőkészítés minőségére. A fényes felületek kiemelik, a matt felületek mérséklik, illetve eltüntetik a felületelőkészítésből származó hibákat. Emiatt a legalább selyemmatt fényességgel rendelkező festékbevonatok esetén nagyobb figyelmet kell szentelni a festést megelőző, minőségi falfelület előkészítés megtervezésére és kivitelezésére.

Színválasztás, intenzív színek okozta kihívások.

Gondolhatnánk, hogy egy kontrasztos alapokra épülő design megvalósítása esetén nem kell körültekintőbben eljárni, mint a lágyabb, nagyobb teret biztosító pasztell színtervezésre épülő elképzelések esetén. Pedig a válasz igen. 

Kisebb falfelületek, falszakaszok kiemeléséhez előszeretettel választanak a belső építészek és az ingatlantulajdonosok merész színeket. Emellett a dinamikus, inverz színkoncepciók, ahol a sötét színek dominálnak mindig megtalálhatóak az aktuális belsőépítészeti trendekben. 

Egy koncepció viszont csak akkor működőképes, ha minden eleme szinkronban van egymással és a fenntartása nem állítja a tulajdonosát legyőzhetetlen kihívások elé. Az erősen használt, viseltes megjelenés jelentősen lerontja a helység minőségérzetét, ami egyenes arányban ront a komfortérzeten. 

Beltéri falfestékek 6

Caparol PremiumColor, Fotó: Caparol

Az intenzív színek esetén a legfontosabb, hogy olyan termék kerüljön kiválasztásra, amely a frissen festett új állapotot, a lehető legtovább képes megőrizni. Ellenálljon a tapintásoknak, az ujjlenyomatoknak, az általános használatból adódó sérüléseknek (az ún írás-effektnek – kulcs okozta „karcolások”, nadrág szegecs okozta sérülések), valamint a felületet is nyom mentesen lehessen a tisztítani.

Elsőre talán nem mindenki gondol ezen szempontokra. Általában a prémium selyemmatt vagy az annál fényesebb fokozatú termékek képesek teljesíteni ezen kritériumokat (pl Caparol Samtex-7 és Amphibolin, Tikkurila Optiva 5.

Aki viszont matt felületekben keres tartósan ellenálló, foltmentesen tisztítható terméket, abban az esetben csak a legmagasabb minőséget képviselő termékek között talál megoldást. Ilyen festék a Caparol egyedülálló PremiumColor beltéri falfestéke, amely robusztus matt termék, műszakilag minden intenzív színigény elvárást, kompromisszummentesen képes teljesíteni.

Beltéri falfestékek 7

Fotó: Caparol

Egészség. Mitől lesz egészséges a falfesték?

Építőkémiai termékként a vásárlókban mindig felmerül a festékek környezetre és emberi egészségre gyakorolt hatása. Az innovatív gyártók fejlesztései és a folyamatos törvényi szigorítások révén egyre több mai, modern termék konzerválóanyag-mentes összetételű, szagtalan és akár megújuló nyersanyagot is tartalmaz. Megjelentek a különböző család- és bababarát termékek, illetve egyes termékek rendelkeznek allergiások számára alkalmas minősítéssel is, mint pl. Caparol Indeko-plus, Sylitol Bio-Innenfarbe vagy a Tikkurila Joker beltéri falfesték.

A legmodernebb környezetbarát termékek használata esetén biztosított, hogy a helységben nem lesz kellemetlen festékszag. A festék kipárolgási jellemzői minimálisak vagy egyáltalán nincsenek. A prémium gyártók (pl. Caparol és Tikkurila) különösen nagy figyelmet szentelnek a környezetet és az egészséget érintő kutatásokra és fejlesztésekre, amelyek az adott termékre vonatkozó igazoláskban (NNK, TüV, Ecolabel, EPD) is visszaköszönnek.

Beltéri falfestékek 8

Vizes helységekben fontos a penészesedés megelőzése

Speciális felületek? Hol és mire kell figyelni?

Az épületekben mindig található egy-két olyan helység, amely funkciójából adódóan az általánostól eltérő igényeket támaszt. Itt nem az összetett többfunkciós középületekre vagy valamilyen ipari létesítményre kell gondolni. Minden háztartásban található vizes helység, családi házakban garázs, amit esetlegesen valamilyen házi barkácsolás céljára használ a tulajdonos.

A vizes helységekben a megnövekedett páratartalom (algásodás és penészgombásodás kialakulásának fokozott veszélye), a garázsokban strapabíróság, míg a hobby műhelyekben az esetlegesen lecsöppenő folyadékok okoznak kellemetlenségeket. Az ilyen típusú igényeket is érdemes szem elött tartani, amivel elkerülhetővé válnak a jövőbeni kellemetlenségek és a gyakori felújítások.

Beltéri falfestékek 9

Fotó: Caparol

Felület előkészítés? Mi szükséges, hogy a falfestés ne csak szép, hanem valóban tartós legyen?

A beltéri falfestés legnehezebb eleme nem a kiválasztott szín felvitele. Mondhatjuk, hogy mit ér a jó festék, ha nem tud megfelelni a fogadófelület az elvárt termékminőségi igénynek. Gyakran tapasztalható, hogy a felület előkészítésének megtervezése és a szorosan kapcsolódó alapozás egy háttérbe szorult, elhanyagolt munkafázis. Legvégén az elkészült kivitelezés miatt a megrendelő csalódott, aki a várttól eltérő végeredményt kapott. A kiválasztott magas minőségű termék műszaki tartalma és minősége nem érvényesül (pl. a felület sérülékeny, a festék kevésbé tapad), elmarad a gyártó által ígéretektől.

Ahhoz, hogy a végeredmény mindenki számára elfogadható legyen ismerni kell a falfelület és falszerkezet típusát, helyesen kell megválasztani a felületkiegyenlítő anyag típusát, amelyre később a kiválasztott színű és minőségű falfesték kerül. Emellett a kivitelezés megkezdése elött figyelembe kell venni a jövőbeni felhasználási szempontokat, a nyílászárók méreteit és elhelyezkedésüket, a fényviszonyokat és a beépítésre kerülő világítástechnikai megoldásokat. 

Mindezek után következik az alapozó típusának (mélyalapozó vagy pigmentált alapozó) helyes megválasztása, amellyel biztosítható a megfelelő nedvszívás, az alapfelület stabilitása, festékbevonat elvárt tapadása és a kritikus, nehezen fedő intenzív színek esetén (pl. zöld, sárga, narancs, piros) a megfelelő fedés. 

A korszerű termékfejlesztés eredményeként a mélyalapozóknál megjelentek a kifejezetten hengerezéshez optimalizált, csepegésmentes termékek (pl.: Caparol Rapidgrund termékcsalád). Az ilyen típusú anyagok gyorsabb, tisztább és kényelmesebb alapozást biztosítanak.

Felmerül a kérdés, hogy mikor szükséges az alapozás? A válasz nem más, hogy az alapozás nem kérdés, hanem kötelező.

Beltéri falfestékek 10

Fotó: Caparol

Összegzés

Önmagában a beltéri festés egy olyan munkafázis, amely megtervezése figyelmet igényel. Kellő odafigyeléssel az eredmény nem marad el és az épület vagy helység megjelenése hosszútávon biztosítható. A festett felület nem csak szép és tiszta lesz, hanem biztosítja a jövőbeni alacsonyabb felújítási és karbantartási költségeket is.

A legjobb eredmény érdekében a döntés meghozatala elött mindig vegyük figyelembe:

  • Épületszerkezet ismerete
  • Alapfelület típusának figyelembevétele
  • Felhasználási terület – várható terhelés meghatározása
  • Az épület tájolásának és a várható fényviszonyoknak figyelembevétele
  • Szín kiválasztása
  • Egészségre vonatkozó szempontok
  • Moshatósági és tisztíthatósági szempontok meghatározása
  • Fényességi fok kiválasztása
  • Speciális szempontok (pl. magas páratartalom) figyelembevétele
  • Fenntarthatóság, jövőbeni felújítási költségek

 

Melicher Zoltán

Vendég szerző cég logo