Az emberek otthonaik kialakításakor főként arra törekszenek, hogy biztonságos, kényelmes és esztétikus környezetet teremtsenek, amely örömet okoz számukra. Ezen vágyaik eléréséhez kiváló lehetőséget kínál a beltéri falfestés. Az otthonokat ugyanis a beltéri falfestés sokkal barátságosabbá varázsolhatja egy-egy szín és színkombináció segítségével. Az interneten számos beltéri falfestés ötlet jelen van, amelyből bárki könnyedén inspirálódhat, és a számára legmegfelelőbb színt választhatja ki.
A beltéri falfestés legelső lépése a megfelelő időpont választása. Szárazabb hőmérsékleten célszerű a folyamatot elkezdeni, hiszen ebben az esetben sokkal könnyebben ki lehet szellőztetni a házat, valamint a beltéri falfesték is sokkal hamarabb megszárad. A falfestés menete összetett lépések sorozata, amelyek betartásával könnyen és hatékonyan képes az ember hasznos és időtálló munkát végezni. Ehhez kapcsolódik még néhány alaplépés: megfelelő eszközök, szerszámok beszerzése, szobában lévő bútorok letakarása stb.
A beltéri falfestés előtt érdemes előkészíteni a falfelületeket. A falfestés menete szerint a festendő falfelületet minél hatékonyabban elő kell készíteni. Első lépésként meg kell tisztítani. Ez akár egyszerű mosószeres vízzel is lehetséges. A beltéri falfestés előtt a falak legyenek tiszták, szárazak és tapadásmentesek is. Némelyik falrész nem biztos, hogy teljesen hibátlan: előfordulhatnak kisebb-nagyobb mélyedések, repedések. Ezeket a hibákat a beltéri falfestés előtt mindenképpen javítani szükséges a megfelelő eredmény érdekében. Ezekre a javítómunkákra alkalmasak a tapaszok és a glett is, amelyek segítségével akár tükörsimára is javíthatjuk a felületet. Az így előkészített falakat még le kell csiszolni vászonpapírral vagy csiszolóvászonnal, hiszen a beltéri falfestés egyenetlen felületek esetén nem lenne eredményes. Igaz, ez a lépés igen nagy porral és kosszal jár, de a tökéletes eredmény eléréséhez nélkülözhetetlen.
A beltéri falfestés szintén elengedhetetlen lépése a falfelületek mélyalapozása. A falfestés esetében az egyik legfontosabb lépésről van szó. Ebben a fázisban ezek a diszperziós mélyalapozók ugyanis megakadályozzák a falak nedvszívóképességét. Továbbá a modern mélyalapozók gomba- és penészgátló szereket tartalmaznak, melyek megóvják a felületek egészséges állapotát a jövőbeli „megbetegedésektől”. A mélyalapozót a kívánt eredmény elérése érdekében egy rétegben kell felhordani, emellett ügyelni kell az 5:1-es vagy 3:1-es hígításra is.
Végül pedig következhet a várva várt felület lefestése az egyéniségünkhöz illő színekkel és kombinációkkal. Általánosságban elmondható, hogy a beltéri falfesték 1-2 rétegben kenhető fel, ízlésnek megfelelően, és meg kell várni a kétórás száradási időt.
A beltéri falfestés egyik legfontosabb választási nehézsége az egyén ízlésének megfelelő szín vagy színkombináció kiválasztása. Tulajdonképpen a megfelelő színek kiválasztását a beltéri falfestés nulladik lépésének is tekinthetjük. Egy-egy szín nagy mértékben képes befolyásolni használója érzelmeit, hangulatát egyaránt. Sok esetben nehéz feladat úgy kiválasztani a színt, hogy a helyiségben lévő bútorokkal, kiegészítőkkel, tárgyakkal való összhatása harmóniát teremtsen. A fehér falfestés az egyik legjobb választás, a fehér szín ugyanis bármelyik színhez illik. A beltéri falfestés világában nagy segítséget nyújthat a színek pszichológiája.
A beltéri falfestés munkafázisai előtt igyekezzünk bölcsen kiválasztani a kívánt színt. Amire ügyelni kell a szín választásakor: ne legyen túl világos és ne is legyen túl sötét, illetve a szín ne üssön el nagyon a szobában található bútoroktól, kiegészítőktől. Az egyik legkedveltebb választás a fehér falfestés. Ugyanakkor napjainkban a technológia már végtelen mennyiségű színt kikeverésére képes, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb színösszeállítást.
A beltéri falfestés ma már mindenki számára könnyen hozzáférhetővé vált, beleértve azokat is, akik nem szakemberek. Azonban néhány kulcsfontosságú tényezőt érdemes szem előtt tartani a legjobb eredmény elérése érdekében. Ezen fontos szempontokat részletezzük alább.
A falfelületek glettelése, simítása után következhet a festés. Először a sarkokat, illetve a különböző szegélyek, keretek melletti részeket kell kifesteni. Ezeket érdemes kisebb ecsettel festeni, hiszen más eszközzel hozzá sem lehet férni. A festéssel mindig fentről lefelé érdemes haladni. Ha a plafont is festeni kell, akkor célszerű azzal kezdeni. Később, a falak egészére már henger segítségével is felhordhatjuk a kívánt mennyiségű réteget.
Az internet világában számtalan beltéri falfestés ötlet lelhető fel, amelyet otthon mi magunk is könnyedén alkalmazhatunk. Ilyen például a márványozás. Ahogyan a neve is mutatja, ez a fajta beltéri falfestés a márványt hivatott utánozni. Nehezen elsajátítható, de az egyik leglátványosabb módszer is egyben. A legjobb eredményt olajglazúrral érhetjük el, magát az erezést pedig olajfestékkel vihetjük fel. A márványozott beltéri falfestés utolsó lépéseként pedig adjunk a glazúrkeverékhez egy másik színt, és véletlenszerűen itt-ott hordjunk fel egy keveset belőle.
A beltéri falfestés ötletek közül kiemelkedik a szivacsozás módszere. Ebben az esetben szivacs segítségével szabálytalan foltokat nyomunk az alapszínre. Akár több színt is fel lehet hordani ezzel a módszerrel. A szivacsot vízbe kell áztatni, majd gyengéd nyomkodással egymás mellett álló nyomokat hagyunk. Az első réteget hagyjuk megszáradni, majd egy új réteget kenhetünk fel a szivacs segítségével.
Egy másik technika, az úgynevezett stencilezés nem más, mint valamely felület díszítése egy sablon és festék vagy paszta segítségével, amivel sokkal dekoratívabbá tehetjük a monoton falfelületeket. Stencilezni szinte bármilyen beltéri falfesték használatával lehetséges. A megfelelő stencilezés elérése érdekében a stencilt rögzíteni szükséges, úgy, hogy ne tudjon mozogni.
Az ember minden nap tanul valami hasznosat – az alábbiakban néhány jótanáccsal szeretnénk ellátni azokat, akik maguk látnának hozzá a beltéri falfestéshez. Az ecset tisztítását például el lehet kerülni úgy, ha zacskóba csomagoljuk, majd fagyasztóba tesszük. A fényes felületű padlók esetleges lecsepegtetésekor sem kell pánikba esni. Meg kell várni, míg a festék rászárad, és utána körömmel könnyedén elválasztható a felülettől. A beltéri falfestés ideje alatt előfordulhat, hogy nehezen elérhető helyeket kell festenünk. Ilyenkor használjunk egy pálcához rögzített festőpárnát. Az ecseten lévő felesleges festéket pedig ne a doboz szélén lehúzva távolítsuk el, hanem egy befőttesgumit a doboz tetejére hosszirányban kifeszítve húzzuk le a felesleges festéket.
A beltéri falfestés menete közben gyakran megfeledkezhetünk néhány apróságról, amelyek hibákat eredményeznek. Most néhány jellegzetes hibára szeretnénk felhívni a figyelmet, melyek azonban könnyedén elkerülhetők. Beltéri falfestés esetében a függőleges felületeknél nagy esély van a festék megfolyására, ami púpot képezve a falon hibát hoz létre. Megszáradt állapotban már csak spaknival lehet lekaparni, és újrafesteni. Ha a festék alá víz vagy levegő kerül, akkor hólyagosodás következik be, ezért célszerű egy szárazabb hőmérsékletű napot választani a festéshez. Az egyik legtipikusabb hiba továbbá az egyenetlen felület, amelyet újracsiszolással lehet megoldani.
A beltéri falfestés nem igényli nagy mennyiségű festék megvételét. Egy-egy kiszerelés viszonylag nagy fedőképességgel bír, több m2-re is elegendő egy doboz. A festékek árait a kiszerelés űrtartalma és márkája határozza meg. A festékek 2, 5, valamint 10 l-es kiszerelésekben kaphatók. A Poli-farbe Platinum, Héra és a Dulux napjainkban a legnépszerűbb márkák közé tartoznak. Az árak igencsak változók, de kb. 8.000–26.000 Ft között megszerezhetők ezek a fajta festékek (2023. december).
Összefoglalva, a beltéri falfestés egy olyan tevékenység, amelyet nem csupán szakemberek végezhetnek el, hanem a laikusok számára is elérhetővé vált. Ennek eredményeképpen mindannyiunknak megvan a lehetősége, hogy személyesen alakítsuk ki otthonunk légkörét, magunk festve a szobáinkat és falainkat. Mindezt ráadásul egy hatalmas termékválaszték segítségével tehetjük meg, amelyben különböző beltéri festék típusok érhetők el. Ennek fényében kiemelten fontos az, hogy a festés előkészítő szakaszában alaposan tájékozódjunk a különböző festéktípusokról és tulajdonságaikról. Ezáltal magabiztosan választhatjuk ki az igényeinknek teljes mértékben megfelelő beltéri falfestéktermékeket, hogy álmaink otthonát valóra válthassuk.