Az otthon helyiségeinek elengedhetetlen velejárói a különböző hidegburkolatok és melegburkolatok. Ezt figyelembe véve kulcsfontosságú a jó burkolat kiválasztása a családi lakás minden zugában. A burkolatok választása nem egy könnyű feladat. A hidegburkolatok funkcionalitását nem lehet továbbra is ugyanúgy értelmezni, ahogyan korábban tettük, ugyanis ma már nemcsak a konyha és fürdőszoba burkolására szorítkoznak, hanem akár a nappali központi elemeiként is szolgálhatnak. A modern hidegburkolatok kiválasztása nem csupán praktikus szempontból fontos, hanem a lakás stílusának és hangulatának meghatározó elemeként is.
Maga a hidegburkolat egy beszédes elnevezés, hiszen már tapintásra is hideg érzetet kelt bennünk, és hőt von el testünktől. A hidegburkolat többnyire hűvös, rideg és kemény hatást keltő, hiszen különböző fajtái ásványokból, kerámiákból, kőzetekből készül. A hidegburkolatok és a melegburkolatok egyre jobban helyettesíthetik egymást, így felmerülhet a kérdés, hogy melyik a népszerűbb burkolattípus? Ma azt mondhatjuk, hogy a hidegburkolatok egyre közkedveltebbé válnak. Már nemcsak a fürdőszobákban és a konyhákban találhatók meg, hanem a nappalikban, hálószobákban is különféle hideghatású járólapok vagy csempék tarkítják a padlófelületeket. A hidegburkolatok főleg a padlófűtéssel ellátott otthonokban bizonyulnak egyre népszerűbb választásnak. Kis túlzással, de azt mondhatjuk, hogy hidegburkolatot bármelyik helyiségben alkalmazhatunk, ha szeretnénk.
A hidegburkolat előnye, hogy igencsak tartós burkolattípus. A tartósság érdekében nem szükséges semmilyen komolyabb munkavégzés. A hidegburkolatok tisztántartása is könnyű feladat, nem igényel sok időt. A hidegburkolatok többsége maximálisan vízálló, így a fürdőszobában és a konyhában is ideális választásokként tarthatók számon. A legfőbb hátránya az, hogy hideg hatással bír, így félő, hogy a nappalikban, hálószobákban kevesebben rakják le nyugodt szívvel ezt a burkolattípust. Ugyanakkor a hidegburkolatok lehetőséget teremtenek arra is, hogy a szakemberek padlófűtést szerelhessenek alá, ezáltal áthidalva ezt a jellegű problémát.
Mind a csempe, mind a padlólap a hidegburkolatok családjába tartozik, de súlyos hiba a csempe és a padlólap fogalmakat közös nevezőre hozni, hiszen más-más funkcióval rendelkeznek. Míg a padlólap – ahogy a neve mutatja – általában az aljzatfelület burkolására használatos, addig a csempék szigorúan csak függőleges falfelületek lefedésére alkalmasak. Padlólapok ritka esetben falat is burkolhatnak. A méretek és paraméterek esetében nincs különbség a csempék és járólapok között. Az egészen kis mérettől a nagyobbig mindkét típusban fellelhetünk az ízlésünknek tetszőt: 1x1cm-es és 300x150cm-es nagyság között találhatunk csempe és padlólap elemeket. Kopásállóság vonatkozásában már különbség tehető. Egy csempe alapvetően sokkal alacsonyabb kopásállóságú, mint egy padlólap. A csempék leginkább egy-egy helyiség díszítésére szolgálnak, azaz esztétikai funkciót töltenek be. A csempék ezenkívül nem rendelkeznek felületi keménységgel. Ezzel szemben a padlólapok igen kemények és alacsony a vízfelvevő-képességük is. A padlólap jól terhelhető, könnyen takarítható és nem utolsó sorban fagyálló is, ezért a kinti terekre is előszeretettel használják. Ellenben csempék nem készülnek fagyálló alapanyagból, így szinte csak beltéri használatra alkalmasak.
Arra a kérdésre, hogy van-e különbség a járólap és a padlólap között, nagyon egyszerű a válasz. A rövid válasz szerint nincs különbség. A két fogalom egy és ugyanazt jelenti, csak egyik generáció az egyik változatban ismeri és keresi, a következő nemzedék pedig a másik fogalmat preferálja. Fogalmi szempontból azonban, mivel a padlólap a padló szóra vezethető vissza, amellyel a helyiségek aljzatfelületét szokás burkolni, a padlólap elnevezés a pontosabb kifejezés.
Napjainkban egyre több és változatosabb csempefajtával ismerkedhetnek meg a vásárlók. A személyes preferenciáknak szinte semmi sem szabhat határt. Az elmúlt évek talán egyik legnépszerűbb típusának a kerámiából készült csempék mondhatók. Népszerűségüknek titka az esztétikus megjelenés és könnyű telepítés. Ellenállnak a nedvességnek és a káros vegyi anyagoknak is, ennek köszönhetően hosszú élettartam jellemzi ezeket a csempéket. Mindemellett nem elhanyagolandó a színek, a minták és a méretek sokfélesége sem. További előnyük, hogy általában természetes alapanyagokból készülnek, és kedvező áruk is hívogató a vásárlók számára.
A legnépszerűbb kerámiából készült csempék egyik típusa a terrakotta csempe, amely rendszerint padlóként funkcionál, mert tartós és képes ellenállni a nyomásnak. Agyagból készül, mely különféle formákban és színekben is létezik. Felülete lehet fényes, matt vagy félig matt. Másik típust képviselnek a mázas csempék. Ezek úgynevezett üvegezett csempék, amelyek felületét máz borítja, felhasználási területét pedig leggyakrabban a falak képezik. A harmadik típus a gres névre hallgat, amelynek több alfajtája van: készülhet agyagból, őrölt kvarcból, kaolinból egyaránt. Az egyik legnagyobb nyomásbírású hidegburkolat, így a fürdőszobák legkedveltebb padlóburkolata. Végül, de nem utolsó sorban ide sorolható a fautánzatú csempe is, amely valóban olyan hatást kelt, mintha valódi fa burkolna egy-egy helyiséget.
Az egyik típust csakúgy, mint a csempék esetében, a padlólapok világában is a kerámia lapok alkotják. Ezek a padlólapok leginkább az előszobákban, konyhákban és étkezőkben alkalmazva megfelelőek. A fali csempéknél erősebb anyagból készülnek, és magas fényű mázzal sincsenek ellátva, csúszásmentességet adva ezáltal a padlólapok felületének. A kőagyaggal rusztikus hatást érhetünk el. Mozaik padlólapok esetében elengedhetetlen a fugázás, de a végeredmény antik hatással ér fel. A padlólapok is képesek imitálni a fa anyagát – erre a legjobb, de nagyon drága megoldás a hajópadló burkolattípusa. A fürdőszobától eltekintve minden más helyiségben erőszeretettel használt laminált padlók is sokak tetszését elnyerték. Sikerének titka a könnyű lerakás és az egyszerű tisztíthatóság.
Többféle felhasználási területe ellenére a hidegburkolatok legfőbb színterének még mindig a fürdőszoba mondható. Ezen helyiség burkolására sokféle stílust követve elvégezhető. A következőkben különféle stílusokra szeretnénk példákat kínálni.
A fürdőszoba egyik leghangsúlyosabb része a csempe. Elsődleges szempont lehet a szín kiválasztása. Mindig divatosnak mondható a fehér színű burkolat, sokan ilyen színű csempékkel borítják a fürdőszobájuk falait. A fehér szín világosságának köszönhetően a tér nagyobbnak látszik, és mivel nem is túl fényes a szennyeződések sem annyira észrevehetők. Ha nem a fehér szín a nyerő, akkor a víz árnyalatai következnek. A csempék esetében ezek a kék és a zöld színek, illetve ezek keverékei. Manapság egyre nagyobb a piaca a földszíneknek. Ezek a csempék a barnára és árnyalataira vannak színezve. De annak sem kell aggódnia, aki esetleg narancssárga vagy éppen lila színű csempékkel szeretné burkolni fürdőszobáját.
A padlólapok általában nagyobbak, mint a csempék. A padlólapok többségükben mattok és nem fényesek. Nagyon ritka a fényes mázzal bevont padlólap. A fürdőszobákban előszeretettel burkolnak mozaik, gres, ritka esetben terrakotta típusú padlóburkolatokkal is, a melegebb hatás érdekében pedig egyre elterjedtebbek a fahatású padlóburkolatok. Az újgenerációs padlóburkolatok terén a kreativitásnak szinte nincs határa; így a lakberendezés terén egyre több lehetőség nyílik az egyedi és stílusos megoldásokra, amelyek a lakók egyéni ízléséhez és az adott helyiség hangulatához igazíthatók.
Az örökzöld stílus iránti érdeklődés középpontjában az strapabíró anyagok állnak, amelyek közül kiemelkedik a fa, mint népszerű választás. A mozaik, mely már az ókori rómaiak idején is divatos volt, napjainkban, a 2023-24-es években továbbra is kedvelt stílus. A modern dizájnokban merész kontrasztok is szerepet kapnak, például egy erőteljes barna csempe jól harmonizálhat fehér csempékkel. A mai fürdőszobák gyakran egyszínűek, ugyanakkor a mintás csempék kiválóan díszítik a falakat, ezzel teremtve egyedi és stílusos atmoszférát.
Napjainkra a hidegburkolatok szinte minden lakásban elterjedtek, és szinte elképzelhetetlen olyan otthon, ahol legalább egy helyiségben ne lenne ilyen burkolattípus. Óriási választék tárul a vásárló elé, amelyből a személyes igényeknek megfelelően mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. A hidegburkolatok felrakása hosszú távú megoldást nyújthat, hiszen rendkívül tartós anyagokról van szó. Emellett takarítási szempontból is ideálisak, hiszen kis erőbefektetéssel hatékonyan lehet kezelni a szennyeződéseket, ezáltal hozzájárulva a burkolt helyiség higiénikus és vonzó környezetének fenntartásához.