2024. január 1-jétől az 5 ezer lélekszámúnál nagyobb településeken a 2015-ben bevezetett Családok Otthonteremtési Kedvezményét felváltja a CSOK Plusz program, amely akár 50 millió forint összegű hitelig kamattámogatást, valamint részleges adósságelengedést foglal magában. Az otthonteremtők számára újdonság, hogy ez a hitel összekapcsolható a falusi CSOK-kal, és a babaváró hitel is igénybe vehető egyszerre.
Ez a támogatási forma egy kamattámogatott, legfeljebb 3%-os fix kamatozású, maximálisan 50 millió forint összegű lakáshitel, amelyhez 10–10 millió forintos tartozás-elengedés kapcsolódik a második és harmadik újonnan születő, illetve örökbefogadott gyermek után. A korábbi támogatási formához képest a legfontosabb változás, hogy a lakásépítéshez vagy vásárláshoz magasabb hitelösszeg igényelhető a CSOK Plusz konstrukcióban. 2024-ig a CSOK kamattámogatott hitel keretében 3 gyermek esetén is legfeljebb 15 millió forint volt igényelhető, ezzel szemben a CSOK Plusz hitel maximuma 50 millió forint. Ugyanakkor a korábbi „városi” CSOK már megszületett gyermekekre is igényelhető volt, a CSOK Plusznak azonban feltétele újabb gyerek vállalása. A maximális hitelösszeg megállapításánál viszont a meglévő és vállalt gyerekek egyaránt számítanak.
A CSOK Plusz keretében minimálisan igényelhető kamattámogatott lakáscélú jelzáloghitel összege 2 millió Ft, maximumát pedig a már meglévő és a jövőben vállalt gyermekek száma határozza meg: az egy gyermeket vállaló gyermektelen házaspárok legfeljebb 15 millió forintot igényelhetnek a CSOK Plusz konstrukcióban. Azok, akiknek nincs gyermekük, de legalább 2 gyereket vállalnak, 30 millió forint felvételére jogosultak, hasonlóan azokhoz, akiknek az igényléskor már legalább egy gyermekük van, és további egy gyereket vállalnak. A három gyermeket vállaló gyermektelenek, illetve a két gyermeket vállaló egygyermekes igénylők, vagy egy újabb gyermeket vállaló többgyermekes igénylők legfeljebb 50 millió forint kamattámogatott hitelre tarthatnak igényt.
Kik vehetik igénybe? Melyek a meghatározott feltételek CSOK Plusz esetén? A CSOK Plusz kamattámogatott lakáscélú jelzáloghitel azoknak a házaspároknak jár, akik gyermeket kívánnak vállalni, ezért a már megszületett gyermek után nem lehet igényelni. Az egyedülállók és az élettársi kapcsolatban élők nem részesülhetnek ebben a támogatásban.
Az államilag támogatott hitelt lakás építéséhez, vásárlásához, lakás megvásárlásával egybekötött bővítéséhez vagy meglévő lakás bővítéséhez lehet felhasználni településtípustól vagy az ingatlan korától függetlenül. Telek- és nyaralóvásárlásra a CSOK Plusz nem igényelhető. Az igénylő házaspár első közös lakóingatlana esetén – hitelcéltól függetlenül – legfeljebb 80 millió forint hitel igényelhető. Minden más esetben ez a határ 150 millió forint. A támogatott hitelből épített vagy vásárolt lakóingatlan alapterületének el kell érnie a gyerekszám alapján meghatározott méretet:
A számításnál a pénzintézetnek a meglevő és a vállalt gyermeket egyaránt figyelembe kell vennie. A gyermekszám megállapítása során a házaspárral együtt élő közös és nem közös gyermekeket együttesen kell figyelembe venni, a vállalt gyermekek közé számítanak a 12. hetet már betöltött magzatok is, és átmeneti szabályként 2024. március 31-éig még azok a gyermekek is, akik 2024. január 1-je után születtek vagy lettek örökbe fogadva.
A CSOK Plusz kamattámogatott hitelre bármelyik igénylő csak egy alkalommal jogosult, abban az estben is, ha már a korábban igényelt kölcsön törlesztésre került. Ha valaki a korábbi CSOK-hitelt már igénybe vette, akkor a már igénybe vett kamattámogatás visszafizetése és a kamattámogatás megszüntetése esetén igényelheti csak a CSOK Pluszt. A korábban igénybe vett CSOK nem akadály, de a megelőlegezett (előre vállalt gyerekre felvett) CSOK korábbi igénybevétele esetén csak akkor vehető fel a hitel, ha az akkori gyerekvállalás teljesült vagy a gyermekvállalás sikertelensége esetén a támogatást visszafizették. CSOK Pluszhoz nem jár ÁFA-visszaigénylés, ez a kedvezmény kizárólag a falusi CSOK-kal vásárolt vagy épített ingatlanok esetében vehető igénybe. Ugyanakkor a 4%-os vagyonátruházási illetéket nem kell megfizetni a CSOK Plusszal vásárolt ingatlanok után. Az igénylőknek és közös gyermekeiknek, akikre a kedvezményes hitelt felvették, a folyósítástól számított 10 évig az ingatlanban életvitelszerűen kell lakniuk.