A nyár a pihenés és a kikapcsolódás évszaka, a nyaralások és utazások ideje. Ezért sokan nyár végén szembesülnek azzal, hogy az otthonuk nem áll készen a hideg időjárásra. Az erős napsütésen túl az esőzések, a szél és a hideg is próbára teszi az otthonunkat, így az éves karbantartásokat is érdemes a következő téli szezon előtt, az ősz folyamán megejteni. De miért is fontos, hogy felkészülten várd a hideget? Az otthonod energiafogyasztásának optimalizálása és a biztonságos otthon csupán két ok, amiért érdemes felkészülnöd a téli időre. Ha érdekel, hogy hogyan tudod felkészíteni az otthonod a hideg időjárásra, és miért jó így várni a telet, akkor olvasd el ezt a cikket!
A rossz szigetelés miatt rengeteget fűtünk feleslegesen. Azért, hogy ne kelljen egy vagyont kifizetned, csupán a rossz szigetelés miatt, készülj fel a télre és ellenőrizd a házad nyílászáróit és szigetelését!
A komfort a megfelelő alapoknál kezdődik. Ha az otthonodat igazán hívogató és meleg hellyé szeretnéd tenni, gondoskodj arról, hogy a hideg ne befolyásolja az otthonod belső klímáját!
A tél sok veszélyt hordozhat magában. Kerüld el a fagyott csöveket és tegyél arról, hogy a házad jól bírja a mínuszokat is!
Ha huzatot vagy hideg pontokat érzékelsz a szobákban, akkor nagy esély van rá, hogy baj van a szigeteléssel. Mivel a legnagyobb hőveszteség a falakon, a padlás és tetőtéren keresztül történik, érdemes átnézned, hogy a szigetelő elemeken van-e sérülés. Ha esetleg találsz, akkor nincs más dolgod, mint megszüntetni a hibát. A falak vagy a födémek mellett az ajtókon és az ablakokon keresztül is távozhat a hő. Az ablakok és ajtók szigetelésével lezárhatod azokat a réseket, ahol elszökhet a komfortos hő, akár télen vagy nyáron.
A nyílászárók kényes pontja a ház szigetelésének. A régi, elavult ablakok és bejárati ajtók nem minden esetben zárnak tökéletesen, ezért hőveszteség alakulhat ki ezeken a pontokon. Fontos, hogy hőszigetelt nyílászárókat alkalmazzunk. Ha nem akarjuk vagy tudjuk a nyílászárókat kiváló hőszigetelésűre cserélni, akkor rövid távon eredményes lehet különféle tömítésekkel vagy huzatfogókkal megakadályozni a meleg távozását.
A padlás és sok esetben a tetőtér hatalmas terület, ezért a szigetelése kulcsfontosságú. Ahhoz, hogy a mennyezeti födémen keresztül ne tudjon lehűlni a ház, ahhoz a padlásfödém szigetelése elengedhetetlen. A tetőtér kialakításakor pedig kiemelten fontos szempont annak szigetelése, hiszen ha ezt elmulasztjuk vagy csak a nem megfelelő szigetelőanyagot választjuk, akkor a tetőtéri helyiségek élhetetlenek lesznek, hiszen télen hideg lesz, nyáron pedig elviselhetetlen meleg. A hőveszteség megakadályozása érdekében a fűtetlen padlás esetén a padlásfödém szigetelésének leggyakoribb anyag a üveggyapot. Az üveggyapot könnyű és tekercses formában kapható, kitekerve pedig egyszerűen telepíthető. A beépített tetőtér esetén pedig a tetőszerkezetben kerül megoldásra a hőszigetelés, amely biztosítja, hogy a tetőtéri helyiségek nyáron hűvösek, télen pedig melegek legyenek.
Ha a meglévő vakolat megrepedezett, megsérült vagy a falvastagság miatt nem elég jó a szigetelés, nem kell megijedned, mert van megoldás az utólagos szigetelésre. A hőveszteség könnyen csökkenthető polisztirol (EPS), grafitos polisztirol vagy kőzetgyapot rendszerekkel.
Ha egyedi fűtési rendszerrel rendelkezel, gázkazánt, konvektort, vagy vegyes tüzelésű kazánt használsz, akkor a fűtési szezon előtt, évente legalább egyszer nézesd át a fűtési rendszeredet! Mindenképpen szakemberrel végeztesd el ezt a munkát, mivel ő képes az esetleges problémákat megoldani és megállapítani, hogy készen áll-e a fűtés a következő szezonra.
A kazánok és radiátorok karbantartása nagyon fontos feladat. A rendeltetés szerű használat mellett a rendszeres tisztítás és légtelenítés mind hozzájárulnak a fűtőberendezések jó állapotának megőrzéséhez. A fűtésrendszerek korszerűsítésével hozzájárulhatsz, hogy sokáig biztonságosan tudd használni a fűtési rendszeredet.
Az alternatív fűtési rendszerek népszerűsége növekszik, mivel egyre több ember keres fenntartható, energiatakarékos és környezetbarát megoldásokat otthonaik fűtésére. Elektromos fűtőpanelekkel vagy okos infrapanelekkel ki tudod egészíteni az elsődleges fűtési rendszeredet. Ezeket nem csak egyszerűen tudod használni, de könnyen és viszonylag olcsón beszerezheted. Hatékonyan képesek kisebb-nagyobb helyiségek, mosókonyhák vagy folyosók fűtését ellátni. Hőszivattyús rendszerekkel magas hatékonysággal állandó hőmérsékletet tudsz biztosítani az egész otthonodban.
A téli viszontagságos időjárás, a lehulló csapadékmennyiség mind hatással vannak a felszíni vízvezetés szabályozására. Azért, hogy ne okozzon károkat a víz, kellő figyelmet kell fordítanunk az otthonunk körüli területre. A víz alulról, felülről, kívülről és belülről is támadja az épületeket, ezért fontos figyelni az otthonod mellett az erkélyre, garázsokra, teraszokra is. A felgyülemlett csapadék elvezetéséről mindenképpen gondoskodnunk kell.
Az időjárás változása miatt Magyarországon is egyre gyakrabban van monszunszerű esőzés. Emiatt a csapadék elvezetésére szolgáló ereszcsatornák megrongálódhatnak, eldugulhatnak.
A kert és a házkörüli burkolat kialakításakor, az egyik legjobb, amit tehetünk, ha megfelelő lejtést biztosítunk a ház körül. Így nem a ház felé fog folyni a csapadék, hanem ellenkező irányba. Önmagában ez jó megoldás, de hirtelen érkező, nagy mennyiségű csapadék esetén kevés lehet.
A kerti vízelvezető rendszerek, mint például a folyókák hosszútávú megoldást nyújtanak a csapadék ellen. Egyszerre nagymennyiségű csapadék lezúdulása esetén is hatékony megoldás a folyóka, gyorsan és hatékonyan kezeli a csapadék elvezetését. Kocsibeállóknál, járdáknál is hatékonyan alkalmazható, a térkövezéskor könnyen és időtállóan beépíthető.
Az ereszek, és vízelvezetőárkok alapvető felszerelései nem csak a közterületeknek, hanem az otthonunknak is. A kültéri csatornák egy-egy nagyobb esőzés után könnyen eldugulhatnak, főleg fákkal teli környékeken. Érdemes késő ősszel elvégezni az esőcsatorna kitisztítását, mielőtt jönnek a mínuszok, de már véget ért az esős őszi időjárás. A csatorna tisztításának legegyszerűbb módja, hogy egy létrán állva gumikesztyűs kézzel lassan haladva kiszedjük az ott ragadt leveleket. Ha a lefolyócsőhöz értünk használhatunk erre a célra készített szerszámokat vagy egy seprűnyelet, a megakadt levelek eltávolítására.
Ha szeretnéd energiatakarékosan öntözni a kerti vagy szobai növényeidet, akkor használd ki az esős időszakokat, stílusos esőgyűjtő tartályokkal. Ezekkel a tartályokkal vizet tudsz spórolni és környezetbarát módon tárolhatod el a lehullott csapadékot.
A tél átvészelése nem egyszerű a növényvilág számára. Ahhoz, hogy épségben túléljék ezt az időszakot a növényeid, már ősszel elkezdheted a felkészítésüket. Egy jó gyomlálás és levélszedés nem árt mielőtt téli álomra bocsátod a kerted. Ha van olyan növényed, ami fagyérzékeny, azt is érdemes letakarni, vagy behoznod a lakásba. A különleges bánásmódot igénylő virágokat, és fákat fagyvédő fóliával vagy zsákvászonnal takard le, hogy tavasszal újra életre keltsék a kertedet.
Ha szeretnéd felkészülten várni a telet, tedd biztonságossá a fűtési rendszeredet és gondoskodj arról, hogy az otthonod szigetelése is bírja a telet! Ha nyáron sokat dolgoztál azon, hogy szép legyen a kerted, akkor őrizd meg takarófóliákkal a szép kerted állapotát! Nem is olyan nehéz, ugye? A téli álmok közepette is legyen biztonságos az otthonod!