Tény: a homlokzati hőszigeteléssel jelentős fűtésköltséget takarítunk meg. Egy hőszigetelő rendszer alkalmazása garanciát nyújt arra, hogy a hőszigetelésünk beváltja majd a megtakarításhoz fűzött reményeinket. Ismertetőnkben a homlokzatok külső oldali hőszigetelését ismertetjük és röviden kitérünk arra is, hogy miért nem javasoljuk a belső oldali hőszigetelést.
Amikor hőszigetelésről beszélünk, a legfontosabb műszaki követelmény az, hogy az épületünk körítő falai ellent kell álljanak a hazánkban honos szélsőséges időjárási körülményeknek. A homlokzati fal télen védje a lakást a hidegtől, ezt hívjuk hőszigetelésnek, nyáron pedig védje a lakást a melegtől, ezt hívjuk hőcsillapításnak. Hőszigetelés hiányában télen az utcát is fűtjük, mert a lakás melegének mintegy 40%-a elvész, elszivárog a lakásból a falakon keresztül a szabadba. Ezt a hőveszteséget mind a lakásban lakóknak kell megfizetniük. Családi ház esetén a homlokzati hőszigetelés megépítésével a fűtési költségen évente akár több mint 200 ezer forint takarítható meg, ehhez hozzáadódik még az a megtakarítás is, amennyivel kevesebbet működtetjük a légkondicionáló berendezést egy szigetelt otthonban.
Ismert tény, hogy a lakótelepek paneles épületei elsősorban az elöregedésnek, a 70-es években beépített hőszigetelő anyagok tönkremenetelének, elmorzsolódásának köszönhetően energiafaló üzemmódba kerültek. A panelházakban lakók a megmondhatói, hogy míg egy szigeteletlen házban lakó család havi 30 ezer forint felett fizet a fűtésért, ugyanazon a lakótelepen szigetelt házban élők fűtési költsége a fele, havi 15 ezer forint körül alakul.
A hidegnél maradva, a hőveszteség okozta költségen túl, még egy jelentős épületfizikai problémát is meg kell említenünk. Égövünkre a hideg tél jellemző. Télen a külső hőmérséklet gyakran tartósan mínusz 5 és mínusz 10 Co között van, a belső hőmérséklet pedig + 20 Co. A különbség tehát, amely a homlokzati falban megjelenik, 30 fokot is elérhet. A fal külső síkja télen erősen fagy, míg a belső síkja kellemesen meleg, mivel fűtünk a lakásban. A lényeg, hogy a homlokzati fal akkor tölti be a funkcióját, ha a fagypont, tehát a 0 fokos pont a fal belsejében található valahol. Amíg ez a helyzet fenntarthatóan működik, nem lehet baj. Mindössze csak annyi, ahogy fentebb ismertettük, hogy az utcát fűtjük. Akkor azonban, ha a fagypont, vagy az ahhoz közeli hőmérséklet bekerül az épületen belülre, azaz a fal belső, helyiség felöli síkjának a közelébe, azért, mert nem fűtjük a helyiséget, vagy mert a fal anyaga nem képes ellenállni a külső fagyos időjárásnak, kezdődnek a súlyos problémák. Ezt az utóbbi esetet nevezzük hőhídnak. A legjobb példa a hőhídra a vasbeton koszorú, amely az épület falait összefogja. A vasbeton sokkal jobban vezeti a hőt, azaz télen a hideget, mint a korszerű falazóelemek. Abban az esetben, ha a koszorút, vagy az egyéb vasbeton tartószerkezeti elemeket, például vasbeton oszlopot nem látjuk el hőszigeteléssel a homlokzat külső oldalán, a fal belső oldala a koszorú, illetve a vasbeton oszlopok környezetében jelentősen lehül, és itt a hideg falon a helyiség melegének a hatására páralecsapódás jelenik meg. A vízpára elkezd folyni, csurogni lefelé a falon, állandóan nedvesen tartja a fal belső felületét, amelynek következtében fekete foltok formájában megjelenik a penész és dohszag kezd terjedni a lakásban. A fal mellett álló bútorokat is megtámadja a penészgomba, a bútorok faanyaga nem képes ellenállni az állandó nedvességnek és fokozatosan tönkremegy. Ezt a problémát azért említettük meg, mert nem létezhet épület valamilyen, egy minimális mértékű hőszigetelés nélkül. A homlokzati vasbeton szerkezeteket hőhídmentesíteni kell, azaz hőszigeteléssel kell ellátni, de ajánlott hőszigetelést készíteni az ablakok és ajtók környezetében is.
Amikor homlokzati hőszigetelést építünk, nem szükséges külön szigetelnünk az egyes hőhidakat. Ez már egy előny, amely az építési folyamatunkat egyszerűsíti. Az elv emögött a megállapítás mögött az, hogy ha a teljes homlokzatot hőszigeteljük, akkor a falfelülettel együtt, a koszorúk is, a vasbeton oszlopok is és a nyílászárók környezete, azaz az ablakkáva is megkapja a megfelelő hőszigetelést. A hőhidak nem jönnek létre és ezzel még le is egyszerűsödik az építési folyamatunk. A homlokzati hőszigetelés szempontjából 3+1 anyag alkalmazása jöhet szóba, a kőzetgyapot, a fehér EPS, amelyet polisztirol habnak, a szakzsargonban expandált polisztirolnak, régi nevén hungarocellnek is nevezünk, amely általában hófehér, közelről úgy néz ki, mintha sok kis buborék lenne egymáshoz préselve, a harmadik grafitos eps, amely az eps továbbfejlesztett változata. A grafitos polisztirol szigetelő anyagban grafittal növelik még tovább a hőszigetelő képességet. A grafitrészecskék visszaverik a hősugarakat, így akár 20 százalékkal jobb hőszigetelést biztosítanak azonos vastagság mellett, mint a hagyományos EPS. A +1 anyag pedig az XPS, az extrudált polisztirol.
A kőzetgyapot, ha négyzetméterben fejezzük ki az árat és a hatékonyságot, akkor 30%-al drágább, de azonos vastagság mellett jobban szigetel mint az EPS. Építész tervezői vagy szigetelő szakmérnöki feladat az, hogy eldőljön, melyik szigetelőanyagot választjuk a homlokzatunk szigeteléséhez. Magyarországon az uralkodó szélirány az északnyugati. Északnyugatról érkezik Budapestre a friss levegő a Budai-hegységen keresztül, sőt, az ország északnyugati sarkába települtek a szélerőművek is. Indokolt ezért, ha az északnyugati homlokzatot kőzetgyapottal, a többit pedig EPS-el szigeteljük. Valójában az a helyzet, hogy amikor a szigetelő szakmérnökök számításokat végeznek, bármelyik anyag mellett döntenek is, abból nem lehet baj, ha a beépítendő szigetelőanyag vastagságát az északnyugati oldalt érő szélteher alapján végzik el, körbe az épületen. Tűzvédő képessége mellett a kőzetgyapot az egyik legjobb hangszigetelő anyag is. Utcai homlokzat esetében, olyan utcákban, ahol a nagy forgalom még az éjszakai órákban sem szűnik, feltétlen gondolni kell arra, hogy a bennlakók nyugalma érdekében legalább az utcai homlokzatot kőzetgyapottal szigeteljük. A kőzetgyapot szigetelés vakolható, tehát a szép, egységes homlokzatképzésnek nincsen akadálya.
Az EPS szigetelőlemez esetében az első, amit el kell dönteni, a hőszigetelés vastagsága. A nyolcvanas években még igen korszerűnek számított az, ha az építkezők egyáltalán használtak homlokzati hőszigetelő lemezt. A normál, leggyakrabban alkalmazott vastagság ekkor 3 cm volt. Jelen helyzetben, amikor az energiaárak a sokszorosukra emelkedtek, a 3 cm-es vastagság már semmire sem elegendő, nem éri meg a fáradságot. Jóllehet, a kereskedelemben 1 cm-es lépcsőben, mindenféle vastagság kapható, egészen a 25 cm-ig, ajánlott a vastagságról gondolkodást a 12 cm-nél kezdeni. A 12 cm-es vastagságú EPS szigetelőanyag már jelentősen csökkenti a fűtési költségeket, és, mivel a vastagság és a megtérülési idő között összefüggés áll fenn, a 12 cm úgy tekintendő, mint az a vastagság, amelynek a megtérülése lényegesen kevesebb mint egy évtized. Tekintettel arra, hogy az épületeink használható élettartama 100 év, ennyi időre építünk, ez a megtérülési idő csekélynek mondható.
A harmadig fajta hőszigetelés, az XPS hőszigetelő lemez egy kemény, szilárd anyag, az XPS elnevezés arra utal, hogy a gyártási eljárás az extrudálás. Jellemzője, hogy sokkal jobban ellenáll a mechanikai igénybevételeknek, nagyobb a nyomószilárdsága, nehezebben törik. A jó mechanikai tulajdonságai és az ugyancsak jó hőszigetelő képessége miatt XPS-t használunk az épületek vasbeton koszorúinak a zsaluzására bennmaradó zsaluzatként, hőszigetelésképpen épületek lábazati falainak és pincefalainak a szigetelésére. Ugyancsak XPS-t használunk akkor, ha az épületek padlóját kell hőszigetelnünk, az XPS ugyanis elbírja például a földszinti padló rétegrendjét és a legalsó rétegek egyikeként biztosítja az földszinti padló lépésállóságát is.
Az EPS éghető, tűz hatására elcsöpög. Valójában ez nem nagy baj, ha rendszerben építjük meg az EPS homlokzati szigetelést, akkor magának a rendszernek, tehát a szigetelőanyagot összefogó műanyag hálónak és a műanyag vakolatnak kell, hogy legyen annyi tartása, hogy biztonságot nyújtson a tűzoltók kiérkezéséig, és van is. Tűz esetén a műanyag vakolat alatt az EPS elveszíti a formáját és a homlokzat hullámos lesz, de szokványos lakástűz esetén is lehet attól tartani, hogy maga a szigetelés is tüzet fog, bár ez inkább ipari épületek éjszakai tűzeseteire jellemző.
A kőzetgyapot homlokzati szigetelésnek van még egy fontos tulajdonsága, a tűzállóság. A Katasztrófavédelem gyakran tudósít olyan tűzesetekről, főként hőszigetelt homlokzatú emeletes épületek esetén, amelyeknél a tűz a homlokzaton elhelyezett EPS szigetelőanyag olvadásával, elcsöpögésével terjedt tova. Emeletes épületek esetében ezért előírás, hogy a homlokzati hőszigetelést, ott, ahol általában kicsapnak a lángok, tehát az ablakok és az ajtók felett, 1 m széles sávban kőzetgyapotból kell készíteni, akkor is, ha a szigetelés anyaga egyébként EPS. Ugyanis a kőzetgyapot nem éghető építőanyag. Ezesetben a homlokzatunk legalább addig védve van a tűz tovaterjedésétől, amig a tűzoltók kiérkeznek.
Amikor hőszigetelést építünk, meg kell győződnünk arról, hogy nem a legolcsóbb, találomra összeválogatott anyagokat használja az építő vállalkozónk, tudnunk kell ugyanis, hogy a legolcsóbb alapanyagok serege beépítve nem ugyanazokkal a jó épületfizikai tulajdonságokkal rendelkezik majd, mint egy minősített rendszer. A homlokzati hőszigetelő rendszerek gyártói az általuk értékesítésre felajánlott rendszereket az ÉMI-vel, azaz az Építésügyi Minőségellenőrző Nkft.-vel minősíttetik. A minősítés úgy történik, hogy a tűzvédelmi szabvány előírásoknak megfelelően mintát építenek a rendszerből az ÉMI tűzvizsgáló laboratóriumában, amely egy nagyméretű kemence. Itt tehát modellezik az épülettüzet, majd mérik a rendszer ellenállását. Ugyanígy modellezik és mérik a rendszer szilárdsági és akusztikai tulajdonságait is. Az ÉMI nem csak a teljes rendszer működését, hanem az egyes alkotórészek megfelelőségét is vizsgálja. Cserében a gyártó garanciát ad arra, hogy az ÉMI által tanúsított és a rendszer előírásainak megfelelően megépített homlokzati hőszigetelés beváltja majd a hozzá fűzött reményeket. A hőszigetelő rendszer legfontosabb alkotórészei a következők:
Végül is az építés során ügyeljünk arra, hogy az építő vállalkozó is tudatában van a rendszerépítés fontosságának, és a kész munka átadásakor képes lesz majd bemutatni megbízójának a gyártói garanciát.
A homlokzati hőszigetelés terhek viselésére nem alkalmas. Ha a homlokzatra rögzíteni szeretnénk fontos kellékeket, elemeket, azokat a hőszigetelés megépítése előtt, a szerkezeti falra kell felszerelni, lehetőleg hőhídmentesen, majd a csatlakozást el kell takarni a hőszigeteléssel. Csak így biztosítható a szigetelés állékonysága. A hőszigetelés elbírja a házszámtáblát, a cégtáblát, de ezeket soha nem szegezzük, hanem ragasztjuk a falra. A hőszigetelést szegezéssel átszakítani nem jó ötlet, mert a szeg mellett nedvesség szivárog a fal és a hőszigetelés közé, és a szegen, mint hőhídon keresztül megjelenő fagy kárt tesz a hőszigetelésünkben.
Amint hőszigetelő anyagot ragasztunk a homlokzati fal belső síkjára, az felfogja a fűtött helyiség hőjét és a fagypont bekerül a lakott helyiségbe, mégpedig a fal belső síkja és a szigetelőanyag közé. Az itt elhelyezkedő technológiai hézagokban lecsapódik a pára. Ennek következtében a szigetelőanyagot rögzítő ragasztóanyag lefagy a falról, a szigetelés elveszíti a hatását, de előbb még hosszas küzdelem kezdődik a dohszak és a penészgombák ellen. Ezek folyamatosan fertőzik a helyiség levegőjét, az állandó szellőztetési kényszer lehetetlenné teszi a helyiség rendeltetésszerű használatát. Hamarosan be kell látnunk, hogy a belső oldali szigeteléssel nem jó megoldást választottunk, és akkor járunk a legjobban, ha elbontjuk azt.
Kivételképpen megemlítjük azokat a lehetőségeket, amikor a belső oldali hőszigeteléssel elérhetjük a kívánt hatást. Pincehelyiség földalatti falai esetében a fagy nem tud behatolni az épületbe és nem tud kárt tenni a szigetelésben. Pincehelyiségek födémének az alsó síkját szigetelve elérhetjük azt a hatást, hogy a földszinti helyiségeink nem hűlnek le mértéktelenül a pincei hideg hatásának köszönhetően.