2024. január 1-jétől számottevő módon megváltozott az 5 ezer lélekszámúnál kisebb településeken élő családok számára 2019-ben bevezetett Falusi CSOK támogatási konstrukció. Jelentősen megnövekedett a támogatási összeg, 2024-től akár 15 millió forintos vissza nem térítendő támogatás is igénybe vehető, ráadásul a falusi CSOK mellé továbbra is jár az ÁFA-visszatérítés, valamint a támogatás a CSOK Plusz és a babaváró hitellel együtt is igénybe vehető.
Ez a támogatási forma az 5 ezer lélekszámú alatti, a 302/2023. számú kormányrendeletben nevesített hátrányos helyzetű településeken, valamint külterületen fekvő tanyákon, birtokközpontokon élő családok számára nyújt új, egylakásos lakóépület vásárlásához vagy építéséhez, már meglévő használt lakás bővítéséhez, korszerűsítéséhez, továbbá használt lakás vásárlásához és bővítéséhez, illetve korszerűsítéséhez vissza nem térítendő támogatást. A falusi CSOK államilag támogatott hitellel egészül ki: két gyermek után legfeljebb 10 millió forintos, három vagy több gyermek esetén 15 millió forintos, maximum 3 százalékos, kamattámogatott hitel vehető igénybe.
2024. január 1-jétől egy gyermek után a korábbi 600 ezer forintos vissza nem térítendő támogatás 1 millióra, két gyermek esetén a korábbi 2,6 milliós összeg 4 millióra, három gyermek esetén pedig a korábbi 10 milliós összeg 15 millió forintra emelkedett. Használt lakás vásárlása és bővítése, illetve korszerűsítése esetén a vissza nem térítendő támogatás 50 százaléka fordítható az ingatlan megvásárlására, a másik fele a bővítésére, illetve felújítására. Azok az igényjogosultak, akik korábban vásárolt vagy épített ingatlanhoz lakáshitelt vettek fel, a családi otthonteremtési kedvezményt azon újonnan született gyermek után is igényelhetnek, aki után még nem vették igénybe a CSOK-ot. Az utóbb született gyermek után igényelhető családi otthonteremtési kedvezmény gyermekenkénti összege a korábbi 400 ezer forintról 1 millió forintra nőtt.
Falusi CSOK támogatást házastársak, valamint gyermeküket egyedül nevelő szülők és élettársak is igényelhetnek. Meglévő gyermekek után igényelt támogatás esetén nem számít az igénylők életkora. Előre vállalt gyermek után a vissza nem térítendő támogatás igénybevételének feltétele viszont, hogy a kérelmező házaspár női tagja legfeljebb 41 éves lehet.
A támogatásból épített vagy vásárolt lakóingatlan alapterületének el kell érnie a gyerekszám alapján meghatározott méretet:
A lakás hasznos alapterületének kiszámításánál az igénylővel közös háztartásban élő és vállalt valamennyi gyermeket figyelembe kell venni. Bővítés esetén a hasznos alapterületre vonatkozó előírásnak legkésőbb a bővítést követően kell megfelelnie.
Lakás bővítésének minősül a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység, ideértve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést, valamint az emelet-ráépítést is. Meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása nem minősül a lakás bővítésének. A családi otthonteremtési kedvezmény a következő korszerűsítési munkálatokhoz igényelhető, egyszerre többhöz is:
A falusi CSOK támogatás mellé az ÁFA-visszatérítés is jár. A lakóingatlan vásárlásával, bővítésével vagy korszerűsítésével kapcsolatos költségek általános forgalmi adóját visszaigényelhetik a támogatottak. 2024. január 1-jétől a lakásokra érvényes 150 négyzetméteres korlátot eltörölték, a családi házakra vonatkozó 300 négyzetméteres felső határ viszont maradt. Az új házak vásárlásához kapcsolódó 5%-os ÁFA és 5 millió forint erejéig az építkezésekhez kapcsolódó 27%-os ÁFA összege igényelhető vissza legfeljebb 5 millió forintig.
A használt lakás vásárlásához igényelt falusi CSOK támogatás előírása, hogy az ingatlan vételára legfeljebb 20 százalékkal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket. Ingatlan vásárlásánál maximum a vételár 10 százaléka fizethető készpénzben. Építés, bővítés esetén a pénzintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70 százalékáról, a támogatott személy saját nevére szóló számlát kell bemutatni. Ha az építés során bontott anyagok is felhasználásra kerülnek, úgy ezeknek az építőipari kivitelezési tevékenység felelős műszaki vezetője által írásban igazolt értékig csökkenthető a 70%-os számlabenyújtási kötelezettség. A csökkentés mértéke azonban nem haladhatja meg a számlával igazolandó bekerülési költség 20 százalékát.
A falusi CSOK támogatásból vásárolt vagy felújított ingatlanban legalább 10 évig életvitelszerűen kell lakni, erre az időszakra az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre. Építés vagy bővítés esetén az igénylők számára az utolsó részfolyósítást követően 90 nap helyett 180 nap áll majd rendelkezésre, hogy bejelentkezzenek a CSOK-os ingatlanba.