febr 05., 2024.

Laminált padló kisokos: laminált padló mint padlóburkolat

Laminált padló fajták

Minden otthonban kiemelkedő jelentőségű, hogy a lakók különféle padlóburkolatokkal lássák el a lakást. Ebben az összefüggésben különösen hasznos és keresett termék a laminált padló. A mai fogyasztói társadalom igényeihez igazodva számos kiváló minőségű laminált padló érhető el, akár online is. Jelenleg a laminált padlók az egyik legnépszerűbb padlóburkolat, és most részleteiben is megpróbáljuk bebizonyítani ennek jogosságát.

Laminált padló alapfogalmak és típusok

Érdekesség, hogy a legelső laminált padló 1977-ben Svédországban lett kifejlesztve, majd rendkívül gyorsan elterjedt Európában, a különböző laminált padló típusok pedig meghódították a piacot. Napjainkra a laminált padló vált a világ egyik legnépszerűbb padlóburkolatává, és a Kronoflooring GmbH Lampertswalde globális szinten vezető szerepet tölt be ezen a területen.

A laminált padló legalsó rétege egy vízhatlan felület, amely nemcsak nedvességzáró rétegként ként szolgál, hanem jelentősen javítja a laminált padló stabilitását is. A középső réteg, egy fából készült kompozit maglemez, egyben a legvastagabb réteg is. A laminált padló felső részén található a kopásálló felület és a dekorréteg, melyek szintén több rétegből állhatnak (opcionálisan). A legfelső réteg speciális gyantával van kezelve (cellulóz), amely szilárdságot és tartósságot kölcsönöz a laminált padló felületének. Ez a különleges gyanta nemcsak funkcionalitást, hanem esztétikumot is hozzáad, változatossá varázsolva a laminált padló felső felületét.

Mi is a laminált padló?

A laminált padló egy szinte teljes egészében környezetbarát faőrlemény. A laminált padlók felső rétegén dekorréteg található, mely színtartó, UV-álló és impregnált. Ezt a felső dekorréteget gyantás védőréteg óvja az esetleges kopástól, valamint karcolódástól egyaránt. A laminált padló átlagos vastagsága 6-12 milliméter (mm) között mérendő, így padlófűtésére is rendkívül alkalmas.

Laminált padló típusok

A technikai fejlődésnek és a vásárlói magatartásoknak köszönhetően mára már a laminált padló kínálata rendkívüli mértékben bővült. Különféle színek és felületek közül, az egyre növekvő laminált padló típusok széles skálájából válogathatunk.

Az egyik jellemző típus a fózolatlan laminált padló, melyen a lapok oldalain nincs felületi lekerekítés, minden lap széle sima és egyenletes. Ez a kialakítás segíti a laminált padló elemeinek összekapcsolását.

A laminált padló másik típusa a fózolt, vagyis V-fugás laminált padló, mely a lapok peremeinél kialakított V-horony révén extra felületet biztosít a térbeli hatás és meghatározás érdekében. Ebben az esetben a szegélyek úgy vannak bevágva, hogy amikor a deszkákat összerakják, egy ”V” horony látható a laminált lapok között, így növelve a természetes hatást, illetve a fa erezetének imitálását.

Egy harmadik típus a négy oldalt fózolt padló (4V), ahol mind a hosszanti, mind a szélességet adó oldalak V fugát tartalmaznak. Ez a megoldás maximalizálja a keményfa padló megjelenését, hozzájárulva a tér érzetéhez.

A dombornyomott laminált padlók nagy része texturált felülettel rendelkezik. Az egyedi minta a laminált padló erezetébe van nyomva, kiemelve a padlózat egyediségét és természetességét.

Végül, de nem utolsósorban szintén külön típust alkotnak a szinkronnyomott laminált padlók, amelyek esetében a textúrát és a mintázatot a dombornyomással szinkronban nyomják, ezáltal teljesen természetes megjelenést és tapintást biztosítva. Szinkron dombornyomással a textúra követi a nyomtatott kép mintáját és szemcséjét is.

Minden lakberendezési stílushoz van laminált padló

Egykor a vásárlók többsége szkeptikusan állt a laminált padló típusokhoz, mivel nem látták azokat minden helyiség megfelelő burkolataként. Azonban ma már teljesen alaptalan lenne ez a félelem, hiszen minden lakberendezési stílushoz megtalálható a megfelelő laminált padló, legyenek azok hideg- vagy meleghatású laminált padló típusok. A felső gyantaréteg révén ma már szinte bármilyen stílushoz kifinomult mintázatokkal találkozhatunk. A laminált padló dekorok és színek széles palettája áll a vásárlók rendelkezésére, akik így a számukra leginkább kedvelt stílushoz és a legjobban illő laminált padló típusokhoz juthatnak hozzá.

Ragasztás nélküli laminált padló

A laminált padlók lerakása igencsak egyszerű, a legavatatlanabbak számára is. A különféle laminált padló típusok lerakásához nincs szükség semmilyen ragasztóra, és a munkafolyamatok sem járnak nagy kosszal vagy porral. Az úgynevezett „click” rendszer segítségével könnyedén össze lehet illeszteni a laminált padló lapjait, akár mind a négy oldalán keresztül.

Van-e vízálló laminált padló?

Ez a kérdés már régóta eldöntött tény. Nyilvánvalóan léteznek vízálló laminált padló típusok, sőt, a legtöbb termék már teljes mértékben megfelel ennek a követelménynek. Ugyanakkor, annak ellenére, hogy egy-egy laminált padló vízálló lehet, célszerű óvatosan kezelni nagy mennyiségű víz expozíciójával szemben. Elkerülhetetlen tény, hogy a magas vízállóságú padlók is hajlamosak átnedvesedni és idővel elveszíthetik vízálló tulajdonságukat. Habár napjainkban már számos laminált padló áll rendelkezésünkre akár fürdőszobában vagy konyhában is, intenzív vízhatás esetén továbbra is fennállhat a laminált padló deformálódásának, puffadásának vagy hólyagosodásának kockázata.

Hová ideális a laminált padló 8 mm vastagságban?

A laminált padlókat vastagságuk szerint három nagy csoportra osztjuk. A 7 mm vastag laminált padlók 31-es kopásállóságúak. Ám léteznek még 8 és 10 mm vastag, 33-as kopásállóságú laminált lapok is. A 8 mm-es laminált padlók olyan helyiségekbe ajánlatosak, amelyekben a terhelés általános. Ilyen helyiség lehet a nappali, az előszoba, az ebédlő vagy akár egy-egy irodai szoba is.

Laminált padló választásának szempontjai, laminált padló kategóriák

Mint minden termék esetében, a laminált padlók kiválasztásakor is fontos szempontok vannak, amelyekről érdemes tájékozódni. A laminált padlók esetében különösen az AC osztályok és a kopásállóság tulajdonságai kiemelten fontosak.

AC osztályok és kopásállóság

Az AC röviden tartóssági besorolást jelent. A laminált padló tartóssági besorolása a kopásállóságot, úgymint a normál kopással szembeni ellenállást jelzi. Több kategóriát különíthetünk el az AC osztályon belül: AC1, AC2, AC3 stb. Érdemes minél jobb kategorikus besorolással bíró laminált padló típust vásárolni, hiszen sokkal több éven át képes minőségi anyagként szolgálni.

Ápolás és tisztítás

A háztartások egyik marginális kérdését az adott felületek tisztítási lehetőségei képezik. A laminált padlók felületeit szerencsére könnyedén lehet tisztítani. Az alábbi részben a tisztításhoz kínálunk útmutatót.

Hogyan tisztítsuk a laminált padlót?

A laminált padló a hosszabb élettartam érdekében rendszeres karbantartást, tisztítást igényel. Ajánlott rendszeresen tartályos porszívóval eltávolítani a szennyeződéseket a repedésekből. Havonta legalább egyszer javasolt mélytisztítást végezni nedves felmosással. Azonban a laminált padlók felületén történő ápolás során kerüljük a fényezők és viaszozók használatát a károsodás megelőzése érdekében. Fontos továbbá, hogy mellőzzük a csiszolószereket, a tisztítószereket, a súrolóport, valamint a fémes anyagokat, mivel ezek kárt okozhatnak a laminált padlók felületén, karcolásokat idézhetnek elő, továbbá gyengíthetik a védőbevonatot.

A minőségi laminált padló választásának előnyei

A laminált padlók világában a sokféle lehetőség között a vásárlóknak érdemes körültekintően válogatniuk. A minőségi laminált padlók számos előnnyel rendelkeznek:

  1. Könnyű lerakás ragasztás nélkül: A minőségi laminált padlók akár otthoni környezetben is könnyen, és ragasztás nélkül telepíthetők.
  2. Jó hővezető képesség: A laminált padló kiváló hővezető képességgel rendelkezik, így ideális vizes padlófűtés esetén is.
  3. Lépéshang csökkentő réteg: A minőségi laminált padlók lépéshang csökkentő rétege nyugodt légkört teremt otthonunkban.
  4. Egységes színhatás: A szálak jelentős árnyalati különbségektől mentesek, így egységes színhatást hoznak létre.
  5. Előnyök halmozása: Különböző alátétek kiválasztásával a laminált padló hőszigetelő, hangszigetelő és ízületvédő hatásait is fokozhatjuk.
  6. Univerzális telepítési lehetőség: A minőségi kategóriába tartozó, magas színvonalú laminált padló típusok alkalmasak PVC-re, linóleumra, parkettára és kerámiára való fektetésre is.

Mégis mi a laminált padló népszerűségének titka?

Ahogyan korábban már említettük, a laminált padló típusai mára a fogyasztók egyik kedvenceivé váltak. Ennek oka a megfelelő ár-érték arányban, az egyszerű telepítési lehetőségekben, a hosszú távú minőségben, valamint a könnyen kezelhető és tisztítható jellemzőkben rejlik. Az optimális vastagság garantálja a laminált padló ellenálló képességét a nyomással és a kopóerővel szemben is. Ezáltal a laminált padlók ideális választássá válnak minden háztartásban, és nagy valószínűséggel a beltéri padlóburkolatok között is kiemelkednek.