A háztartások egyik marginális kérdése, hogy milyen padlóburkolatot válasszunk. Jelenleg az egyik legnépszerűbb választás a laminált padló, mely rendkívül széles kínálattal büszkélkedhet. Egyre többen döntenek a laminált padló mellett, hiszen számos különböző típus közül válogathatunk. Az sem utolsó szempont, hogy a laminált padló lerakása még a laikusok számára is könnyen elvégezhető. A továbbiakban a laminált padló lerakásáról és kezeléséről foglalunk össze hasznos információkat.
Az interneten rengeteg olyan videó található, amely a laminált padló lerakásához kínál segítséget, de sok közülük sajnos pontatlanságot tartalmaz. Ezért a következő részben részletesen ismertetjük a laminált padló lerakásának folyamatát, kitérve a speciális területekre is, valamint lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan lehet a laminált padló elemeket szakmailag lehelyezni. A laminált padló lerakása előtt kiemelten fontos, hogy pontosan kiszámoljuk a szükséges mennyiséget. Az optimális eredmény érdekében ne válasszunk túl kevés anyagot, ugyanakkor kerüljük a felesleges túlzást. Általában azt ajánljuk, hogy az eredeti laminált padló mennyiségéhez (négyzetméter) adjunk hozzá 5%-os vágási veszteséget.
Általánosságban elmondható, hogy a laminált padló lerakása előtt már használatban van egy másik, korábbi burkolat. Ebben az esetben az elsődleges feladat az, hogy eltávolítsuk a régi, már nem kívánt burkolatot, mivel az lehet öreg vagy egyenetlen felület. A laminált padló esetében az egyik legfontosabb szempont a teljesen sík felület megléte. Ezt pedig az aljzat kiegyenlítésével érhetjük el.
Fontos szempont, hogy legfeljebb 2-3 mm szintkülönbség engedélyezett 1-2 méteres távolságon belül. Az aljzat hibáit nem lehet teljes egészében alátéttel korrigálni. A laminált padlók esetében nem megoldás az 5 mm-es egyenlőtlenséget 5 mm-es alátéttel kompenzálni, hiszen a laminált padló lapjait nyomás fogja érni és az alátét még tömörödni kényszerül, ami nagyobb szintkülönbségek okozója lesz. A laminált padló lerakása előtt tehát elengedhetetlen, hogy “tükörsimává” tegyük. Ezen cél eléréséhez a leghatékonyabb megoldás a padlopon, azaz az aljzatkiegyenlítő anyag alkalmazása. Az esetleges komolyabb egyenlőtlenségeket glett anyaggal vagy csemperagasztóval kell kezelni. Fontos megjegyezni, hogy tilos laminált padló lapokat padlószőnyegre helyezni, mivel a szőnyeg nem nyújt megfelelő támasztékot a laminált padlóknak.
A padlófűtés napjainkban rendkívül elterjedt fűtési megoldás, ennek megfelelően a különböző laminált padló típusokat is igyekeznek alkalmazkodóvá tenni ehhez a trendhez. Természetesen a laminált padlók tökéletesen alkalmazhatók padlófűtéssel kombinálva is. A laminált padló előnyei közül kiemelendő egy kritikusnak mondható tényező: a megfelelő alátét típusának kiválasztása még a laminált padló lerakása előtt. Ha laminált padló lerakása mellett döntünk, érdemes olyan típusokat preferálni, melyek klikkes rögzítéssel rendelkeznek. Ezeknél a típusoknál a szoros illeszkedés megmarad, és a laminált padló lapjai nem csúsznak szét még a magas hőhatás és hőtágulás során sem. Padlófűtés esetén a fő cél az, hogy a minél könnyebben áteresszük az alulról érkező hőt a helyiség terébe, így olyan alátétet kell választani, mely kevésbé hőszigetelő hatású.
Ahogy a laminált padlók egyre inkább elterjednek a háztartásokban, nő az igény a vízzel érintkező helyiségekbe is alkalmazható változatokra. A piacon már elérhetőek olyan laminált padló típusok, amelyek speciális víztaszító anyaggal vannak bevonva. Bár ezek a laminált padlók ellenállóbbak a nedvességgel szemben más típusokhoz képest, egyikük sem tekinthető teljesen vízállónak. Tehát ha jelentős mennyiségű víz érheti a felületüket, azt ajánlott azonnal felitatni és szárazra törölni.
A laminált padló rakásának nagy része gyerekjáték, hiszen csak egymás után kell lehelyezni a burkolatlapokat. A valódi kihívás az utolsó 10%-nál következik, amikor a maradék laminált padló lapokat kell szabni és illeszteni. Tehát a laminált padló lerakása a folyamat elején könnyű, a végén azonban nehezebbnek bizonyulhat.
A laminált padló lerakásának első lépése a párazáró alátét elhelyezése. A cél az, hogy a nedvességet 3% alá szorítsuk. A párazáró fóliát nem szabad elhanyagolni. 5-8 cm-rel túl kell húzni a falra, majd a szegélyezésnél le lehet vágni. Bár opcionális, extra funkció, de ebben a fázisban érdemes lehet elhelyezni lépészaj-csökkentő alátétet is.
A laminált padló lerakása esetében fontos kiválasztani a legcélszerűbb sarkot. Az a sarok legyen, ahol a legkevesebb vágással lehet megindulni. Illetve tudjuk, hogy hol lesz a szekrény, az ajtók, fűtőtestek stb. A laminált padló lerakása az első sorral kezdőik. Nagyon egyszerű a klikkes módszer miatt, csak egymásba kell illeszteni, de csak a rövidebbik oldalán tud csatlakozni egyik a másikhoz, így elég instabil az első sor. A következő sorokat pedig eltolásban kell hozzájuk csatlakoztatni, illetve ha vágás szükséges, márpedig szükséges lesz, akkor vágni is kell a sorok végénél.
Amikor laminált padlót rakunk küszöbhöz, elengedhetetlen, hogy a falnál és a küszöbnél megfelelő dilatációs hézagot hagyjunk. A legideálisabb megoldás, ha a küszöbnél burkolatváltó profilokat alkalmazunk. Ezeket a befejező elemeket jó, ha esztétikusan elrejtjük. Erre a célra remeküól használhatók a modern kialakítású végzáró profilok, amelyek nemcsak esztétikai szempontból előnyösek, hanem a padlólapokat is hatékonyan védelmezik a mindennapi használat során esetlegesen bekövetkező sérülésektől.
A laminált padló lerakása fűtőcsövek esetében az egyik legigényesebb és legaprólékosabb szakasz. Ehhez számos mérés és lyukfűrész használata szükséges. Fontos, hogy ezen a ponton ne kapkodjunk, inkább érdemes többször ellenőrizni a méreteket és pontosan lemérni minden szükséges részt.
A laminált padlók szegélyezése az egész munkafolyamat egyik záró lépése. Először eltávolítjuk az előzőleg elhelyezett ékeket. A szegélyléceket ragasztóval, tiplivel vagy akár facsavarral a falhoz rögzítjük. Ehhez ragasztót ajánlunk, mivel ez nem látszik szemből és az egyik leghatékonyabb módszer. A sarkoknál speciális sarokelemeket alkalmazunk, amelyek nemcsak megerősítik a rögzítést, hanem el is fedik az esetleges hézagokat. Sarokelem nélkül a laminált padló szegélyléceinek éleit össze kell vágni, de ezt csak a tapasztalt szakembereknek javasoljuk.
A laminált padló lerakása során a minőségi és hatékony munkavégzéshez több speciális szerszám is elengedhetetlen lehet. Ezek az eszközök ár-érték arányban megfelelőek, könnyen beszerezhetők, és a laminált padló lerakása után is számos más munkafolyamatnál hasznosnak bizonyulhatnak.
A laminált padló lerakása több szerszám meglétét igényli, amelyek nagyban megkönnyítik a laminált padló rakásának munkafolyamatát. A sniccer az alátétek precíz vágására szolgál. A beütővas az egyes laminált padló lapok illesztéséhez használatos. A dekopírfűrész ideális a laminált padló lapok finom vágásához, és különösen is hasznos a sarokvágásoknál. A körfűrész a laminált padlók hosszanti vágásához fontos eszköz. Ugyanakkor a gérvágó csak szükség esetén alkalmazandó, például szögben történő vágásokhoz szegélyezés során. A fémfűrész a burkolatváltó méretre vágásához szükséges, míg az illesztőfűrész vékony falemezek és lécek precíz illesztő vágására és darabolására szolgál. Ezen eszközök együttesen biztosítják a laminált padló lerakásának hatékony és pontos végrehajtását.
A szögillesztő kiváló segítséget nyújt a pontos szögek beállításában és vágásában. Az átjelölő gyors és könnyű beillesztést tesz lehetővé az utolsó padlóelemek esetén a fal mellett. Rendkívül precíz illeszkedést lehet elérni akár ferde, akár egyenetlen falsíkok esetén is. A laminált padlók lerakásánál érdemes ütőfát alkalmazni, mivel ez hatékonyabb, mint a hagyományos kalapács. Végül, a távtartó ék segíti az egyenletes távolság megtartását a laminált padló lapjai között, valamint a fal és a sorok között is.
Ahogy a laminált padló lerakásáról szóló részben már kiemeltük, az aljzatkiegyenlítés kihagyása nem indokolt lépés a munkafolyamatok során. Ez a lépés szolgáltatja ugyanis minden minőségi munka alapját. A burkolatváltó profilok hiánya egyfelől az esztétikus megjelenés csorbulásához vezet, hiszen nem lesz olyan elem, amely eltakarja a dilatációs hézagokat. Másfelől rosszul beépített profilok esetén a laminált padló lapjai elmozdulhatnak, vetemedhetnek, és nem lesznek képesek megfelelően ellátni funkciójukat. Ezért kiemelten fontos az aljzatkiegyenlítés és a burkolatváltó profilok precíz beépítése a magas minőségű munkavégzés érdekében.
A laminált padló lerakása nem feltétlenül egy könnyű feladat. Habár néhány munkafázis egyszerűbb, más részei igénylik a pontos és tapasztalt munkavégzést. A laminált padló lerakása során csak a szakembereknek sikerülhet teljes mértékben minőségi és tartós végeredményt elérni. Fontosaz alapos tájékozódás, és hogy szakemberek sgeítségét, tanácsát is kérjük.