jan 15., 2024.

Útmutató a beltéri falfesték kiválasztásához: Beltéri falfestékek színes kavalkádja: Beltéri festék, diszperziós festék

Festék, ecset.

Az ember egyik nagy, ha nem a legnagyobb vágya az lehet, hogy egy biztonságos anyagi háttérrel rendelkező, otthon melegében tevékenykedő életet tudjon élni, ahova egy-egy nehéz munkanap után szívesen tér vissza. Az biztos, hogy minden lakás vagy otthon rendkívüli módon egyedi, hiszen minden ember a saját maga kényelme, igényei szerint alakíthatja, színesítheti szeretett otthonát.

A bútorok, kiegészítők mellett rendkívül nagy jelentőséggel bír a falak színezete. Ehhez beltéri falfestéket érdemes használni. A színskála napjainkra a lehetőségek végtelen tárházát képes felmutatni, így a felhasználók biztosan megtalálhatják a számukra megfelelő színes beltéri falfesték dobozát.

A színpszichológia alapjai

Tudományos kutatások eredményeként kimutatható, hogy a színek kiemelkedő hatással bírnak az emberek választási magatartására. Képesek hatni hangulatunkra, egészségünkre, lelki világunkra egyaránt. Ezért is lenne fontos, hogy otthonaink falaira olyan beltéri falfesték színeket válasszunk, amelyek összhangban vannak belső lényünk kivetülésével.

Az otthon hangulatát befolyásoló tényezők

Az otthon hangulatát több tényező együttes hatása befolyásolja. Ilyenek például a megvilágítás lehetőségei (lámpák), a bútorok és funkcionális zónák megfelelő elhelyezése, a különféle függönyök és ablakellenzők felszerelése stb. A legnagyobb mértékben ugyanakkor egy lakás hangulatát a falak, terek színei befolyásolják. A legismertebb és legszerethetőbb beltéri falfesték színek: a zöld, a piros, a kék, a sárga, a lila, a narancssárga, a barna és a szürke. Manapság viszont már újabbnál újabb fantázianévre hallgat egy-egy színes beltéri falfesték: mogyoró, barackvirág, eukaliptusz stb.

A beltéri falfestékek színeinek hatása az érzelmekre és a hangulatra

A beltéri falfesték színei nagymértékben képesek befolyásolni használójuk érzelmeit, hangulatát egyaránt. Olykor nehéz feladat úgy kiválasztani az adott színeket, hogy a bútorok, dekorációk összhatása a legvégén harmóniában álljon egymással. Javasoljuk, hogy a végeredmény ne legyen tarka, azaz ne használjunk egyszerre túl sok színt egy-egy szobában, mert így az összevisszaság és a káosz jeleit sugalmazná egy-egy helyiség. Törekedjünk a középutas megoldásra: nem túl sok és nem túl kevés szín alkalmazása; nem túl erős, ugyanakkor nem is túl halvány színek választása.

Alapszínek és a hideg-meleg színek kiválasztása: otthonunk színei

A színeket két nagy csoportja oszthatjuk. Ezek a meleg és a hideg színek. A színkörben ezek éppen egymással szemben helyezkednek el, így könnyen képesek vagyunk elkülöníteni ezeket a színeket egymástól. A beltéri falfesték árnyalatai esetében is hasonlóképpen különülnek el a megadott színek, így a meleg színek a sárgától a pirosig, míg a hideg színek a zöldtől a liláig terjednek. A hideg színek a hűvösség érzetét kelthetik, a meleg színek pedig természetesen a hőérzetet növelik meg. Egy-egy választás akkor mondható harmonikusnak, ha egy megadott színmelegségben különböző árnyalatokat festünk a falra, illetve ha ugyanezt a szintet megtörjük az ellentétes oldal színével. Egy példával szemléltetve: a fürdőszobák általában a tisztaság érzetét keltik bennünk a hideg színek alkalmazása révén, de bele lehet csempészni egy-egy meleg színt ebbe az összhatásba. Ilyen megtörő funkcióval bírhat egy törölköző, egy polc, egy mosdókagyló stb.

A semleges színek nyújtotta szabadság

A semleges színek közé tartoznak a fehér, a fekete és a szürke színek. Ez remek lehetőséget biztosít, hiszen egy fehér vagy szürke színhez szinte minden más szín jól mutat, legyen az meleg vagy hideg szín egyaránt. A semleges színek továbbá egyfajta letisztultság érzetét kelthetik a befogadókban.

A fehér falfesték esztétikus megjelenést ad

A fehér belső falfesték egy-egy falfelületnek természetes hatású, esztétikus kinézetet képes kölcsönözni. Ennek oka, hogy a fehér szín is egy az olyan színek közül, amelyek a színskála bármely színével dekoratív kombinációt alkotnak, így a fehér falfesték remek választás lehet.

Trendek és stílusok a belső falfestés világában

Amióta világ a világ, az emberek trendek és stílusok hálójában mozognak. Korról korra változnak az igények és ízlések, amelyek a belső falfestés világában is megmutatkoznak. Régebben minden falat egyszerű fehér színűre festettek, amely a tisztaság jelképévé vált. Majd divatba jöttek az antikolt színek (bronz, arany, ezüst). Manapság pedig már a festékkeverés magasfokú technológiájának köszönhetően a színskála ezer meg ezerféle színe közül válogathatunk végtelenített formában és stílusban.

Klasszikus és modern stílusok összehasonlítása a lakberendezésben

Vannak olyan színek, amelyek tipikusan a klasszikus belső térhez adnak megfelelő inspirációt. Ilyen színkombinációk a fűzöld és mohazöld, amely esetében a természet játssza a legnagyobb szerepet, valamint a kék és a fehér, amely kombináció a legismertebb és legelterjedtebb a mosdók és fürdőszobák alapszínei között. Ezekhez képest rendelkezésünkre állnak olyan színkombinációk is, amelyek a modern stílusok úttörői. Ilyen színösszetétel a szürke és a sárga, amely egy erős, nyugodt és derűs hangulatot idéz meg.

Újabban több modern stílus is begyűrűzött a magyarországi otthonokba, mint például az úgynevezett monokróm stílus, melyhez fellelhetők opcionálisan beltéri falfestékek is. A szóban forgó monokróm stílus annyit jelent, hogy egy vagy két alapszínt váltakoztatunk különböző árnyalataikkal. A leggyakoribb színei a fehér, szürke, bézs, fekete, menta, barna és ezek árnyalatai. Ezek a színek is csakúgy, mint a divat, állandóan változnak az idő múlásával. Vannak „örökzöld” színek, amelyek mindig a divatos színek közé tartoztak és fognak is, de szintén jelen vannak olyan színek, amelyek olykor divatosak voltak, modernnek számítottak, de kikoptak a köztudatból, majd több évtized után újra visszatértek az otthonok falaira. 2023-ban a felmérések alapján uralja a piacot a menta, a barna, a terrakotta, de visszatértek az antikolt ezüst és bronz színek is.

Belső falfesték típusok

Manapság már többféle belső falfesték típusból lehet válogatni az igényeknek megfelelően. Külön csoportot alkot a mészfesték, a diszperziós és a latex.

A mészfesték előnyei és hátrányai, felhordása

Ennél a típusnál maga a kötőanyag és a festék is azonos összetevőből áll (mész). A kötőanyaga a fehér mészhidrát, ismertebb nevén az oltott mész. Erős kötőanyagként ismerhető, viszont nagy ellensége a víz, ugyanis vízzel együtt reakcióba lépve kalcium-karbonáttá alakul egy hosszadalmas folyamat során. Emiatt nem tartós a homlokzaton. A mész alapú festék számára olyan felület optimális, ahol elérhető egy erős tapadási erő. Ilyenek a vakolatok, meszelt falrészek, téglafelületek stb. Nem megfelelő felület esetén ellenben elválik. Kevésbé optimális felületek például a gipszkarton, a vakolt gipsz, az azbeszt és a faroslemez részek.

A diszperziós falfesték előnyei és hátrányai, felhordása

A beltéri falfestékek nagy része diszperziós, ami annyit jelent, hogy jó a szóródásuk egy-egy falfelületen. Olyan további adalékanyagokat tartalmaznak, amelyek segítik a festék egyenletes eloszlását. A diszperziós festék alkalmas arra, hogy bárki könnyedén felvigye a felületre az adott színt, akár ecsettel, akár hengerrel, sőt még szórással is. A felhordás után egy stabil és időtálló felület jön létre. A felhordása előtt erősen ajánlott a felület előkészítése, sőt indokolt esetben a mélyalapozó használata is (gipszkartonon, glettelt falakon) a kiválóbb minőség érdekében. A diszperziós festékkel viszont csak optimális hőmérséklet-intervallumban lehet eredményesen dolgozni: +5 és 30 Celsius-fok között sikeres a felhordás, de a legoptimálisabb a 22–25 Celsius-fok.

A latex beltéri festék előnyei és hátrányai, felhordása

A latex beltéri festék olyan felületekre ajánlott, ahol nagyfokú az igénybevétel, azaz gyakran kell tisztítani ezeket. Ilyen helyiség például egy konyha, a mindennapi sütés-főzés színhelye vagy egy gyerekszoba, ahol mindennapos „veszélynek” vannak kitéve a színes felületek. Ez a beltéri festék igazán könnyen tisztítható akár egy vizes rongy vagy szivacs segítségével is. A latex beltéri festőanyag egyik legnagyobb előnye az, hogy esetleges szennyeződések, sötétebb foltok nyom nélkül eltüntethetők az eredeti szín megtartása mellett. Irodák, éttermek, szállodák és egészségügyi intézmények közkedvelt festékfajtája, de egyre nagyobb mértékben hódít teret magának az otthoni lakások körében is. Ez a festék szinte minden felületre felvihető. Az alapfelület előkészítésére nagy hangsúlyt kell fektetni, hiszen a festendő fal esetleges hibái a selyemfény miatt sokkal láthatóbbá válnak.

A penészgátló falfesték előnyei és hátrányai, felhordása

Az otthon falain jelentkező egyik nagy problémát a nem kívánt penészesedés jelentheti, amelynek számos oka lehet. Ezeket a felületeket időben kell kezelni penészgátló festék használatával. A penészgátló festék hatékonyan képes megelőzni a spórák szaporodását, de a már időközben kialakult penésztelepeket nem képes kiirtani. A penészgátló falfesték felhordásakor maszk viselése ajánlott. Alapos dörzsölő mozdulatokkal kell végezni a felhordást, amely lépést egy precíz mélyalapozásnak kell megelőznie. A penészgátló festék első rétege 10%-os arányban hígítva, majd 4 órás száradás után az 5% vízzel hígított második rétege azonnali fedést nyújt.

Egyrétegű beltéri falfesték előnyei és hátrányai, felhordása

A laikus felhasználók számára a leghatékonyabb megoldás az előre kikevert színes falfesték, amelyet akár saját maga is egy rétegben felhordhat egy-egy falfelületre. Egyszerű használata mellett az egyrétegű beltéri falfesték ára is felhasználóbarát. Könnyen beszerezhető, és felbontás után azonnal kenhető. Az egyrétegű beltéri falfesték hátulütője az, hogy az egyrétegben való felhordás nem mindig biztosít tökéletes fedést, és hamarabb kopik le a festék.

Beltéri falfestéket, de mennyiért?

A beltéri falfesték ára a kiszerelés űrtartamától és márkájától is függ. Az üzletekben 2l-es, 5l-es és akár 15l-es kiszerelésben is kapható. Az árak eszerint a 3.900–13.900 Ft-os árkategóriák között mozognak (2023. december). De természetesen vannak magasabb árkategóriába eső (pl. 25.900 Ft-os) termékek is. Általánosságban elmondható, hogy a fehér belső falfesték ára relatíve olcsóbb, mint a színes beltéri falfesték esetében.

Manapság már annyira sokféle színben gyönyörködhetünk, hogy mindenki biztosan megtalálja a maga számára legmegfelelőbb színt vagy színkombinációt, amellyel otthonosabbá varázsolhatja szeretett lakását.

Gyakran ismételt kérdések

Inntaler, platinum, héra prémium – mit jelentenek ezek?

Ezek gyártókhoz köthető fantázianevek, amelyek különböző tulajdonságokkal bírnak. Az ismert, jól csengő fantázianevek mögött megbízható minőség is áll. Ezen kívül számos kiváló gyártó széles termékkínálata elérhető. Érdemes kipróbálni a kereskedelmi forgalomban kapható más termékeket is, hiszen sok gyártó verseng azért, hogy az ő festékével varázsold egyedivé otthonod.

Melyik a legjobb festék beltéri falfelületek festésére?

A falfelületeket számos belső falfestékkel lenyűgözővé lehet tenni. Hogy melyik a legjobb, az számtalan tényezőtől függ: Milyen felületre hordjuk fel? Régi festett felületekre, korábban már más diszperziós festékkel festett vagy éppen gipszkarton és tapéta festésére akarjuk használni? Ezek mind-mind olyan szempontok, amelyek befolyásolhatják a választásunkat. Számos termék, számos szín és árnyalat elérhető, így a vásárlás egyszerű és csak a fantáziánk szabhat határt.

Mennyi időt kell várni két festékréteg felhordása között?

Száradás közben biztosítsuk a megfelelő időt, hogy a végeredmény a lehető legjobb legyen. Érdemes ezt a gyártói utasítást is betartani. A felhasználási információk minden kiszerelésen megtalálhatók. A száradási idő már akár 2 óra is lehet.

A festékek kiválasztásakor mire kell figyelni?

Fontos a felület meghatározása, és az is, hogy volt-e már festve a fal és mennyezet, illetve ha igen, mivel. Tudnunk kell, hogy fényes vagy matt bevonat legyen-e a végeredmény, amit látni szeretnénk.

Minden festéskor kell alapozó?

Nem minden festéskor elengedhetetlen, de javasolt. Ha másért nem, akkor azért, mert kevesebb anyagra lesz szükségünk, és egyenletesebb lesz a végeredmény.

A fűrészporos tapétát hányszor lehet átfesteni?

Érdemes minden esetben szakember véleményét kikérni, mert sok mindentől függ. Viszont általánosságban elmondhatjuk, hogy 3×2 réteggel nem szokott probléma lenni.

Koromfoltokat hogyan lehet eltüntetni?

Számtalan házi praktikáról hallhatunk. Egyesek akár még működhetnek is, de sok esetben kiderül, hogy csak városi legendák. A legbiztosabb megoldást a festő szakember lesz képes megmondani.

Felújítás során a felületeken mennyi az ideális rétegek száma?

Ez elsősorban a fedőképességen múlik, illetve hogy milyen színt kell takarni. Természetesen a sötét, telített színeket nehezebb teljesen „eltüntetni”, míg a világosabbak esetén könnyebb lehet a dolgunk. Javasoljuk felújítás során is az alapozó használatát.

Fontos a kiválasztott anyag fedőképessége?

Igen, kiemelten fontos. Minden gyártónál prioritás a kiváló fedőképesség elérése a receptúra kialakításakor. Érdemes magas fedőképességű anyagot választani, igaz, a beltéri falfesték árak akár egyenes arányosan is nőhetnek a fedőképességgel.

Vakolt felületek esetén mit válasszak?

Diszperziós, latex vagy akár mészfesték is tökéletes választás lehet.

Hogyan lehet elfedni a foltokat?

Számtalan házi praktika ismeretes, amelyek eredményessége sokszor kétséges. Több gyártó termékei között is megtalálhatjuk a kifejezetten folttakaró termékeket. Érdemes ilyenek közül választani, de ha biztos sikert akarunk, akkor kérjük ki szakember tanácsát is.

Mi a tökéletes receptúra, ha kimagasló eredményt szeretnénk festés után?

A kimagasló eredmény receptúrája nem lehet más, mint a kiváló anyagok szakszerű felhasználása.

Érdemes szemre, házilag kikeverni a festéket?

Véleményünk szerint nem. Napjainkban több ezer árnyalat közül választhatunk, amelyek számítógépes színkeveréssel kerülnek létrehozásra, akár nagyon rövid elkészítési határidővel.

Vásárlás – de hol érdemes beszerezni a szükséges anyagokat?

Információt számos webes felületen gyorsan elérhetünk. Árak, akciók tekintetében is a leggyorsabb információs pont az internet, viszont a konkrét színek kiválasztásához javasoljuk, hogy látogass el festékboltba, szakkereskedésbe, barkácsáruházba vagy tüzépre, ahol akár színminta is kérhető, melyet otthonunkban tesztelhetünk is. Ráadásul a legtöbb esetben ezekben az üzletekben a széles választék szakértelemmel párosul.

Milyen információk vannak feltüntetve a csomagoláson?

Alkalmazási terület, kiszerelés mennyiség, felhasználási útmutató, összetétel, biztonsági információk, tárolási utasítás és minőségmegőrzési idő. Tárolás, festés és száradás közben biztosítsuk maradéktalanul a gyártói útmutatóba foglaltakat. Így biztosak lehetünk az ideális végeredményben.